Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si vybrat běžný účet | rady

24. Říjen 2020
Jak si vybrat běžný účet | rady

Jak si vybrat běžný účet | rady. Založit si běžný účet u první banky, na kterou narazíte, je velmi snadné. Zrušit ho, když jste nespokojeni, je ale složitější. Než si běžný účet založíte, pořádně si rozmyslete, u které banky ho chcete mít. Při výběru běžného účtu si také položte otázku, co budete využívat a za co jste ochotni u běžného účtu platit. Nejvýhodnějším běžným účtem je pak ten, u kterého platíte jen za to, co skutečně potřebujete.

1

Bankovní poplatky – pozor na ně! Asi nejdiskutovanějším aspektem každého běžného účtu jsou s ním spojené bankovní poplatky. Nejprve se zamyslete nad tím, jak přesně svůj běžný účet využíváte. Kolikrát za měsíc asi vybíráte z bankomatu, jak často platíte kartou, kolik trvalých příkazů máte a kolik příkazů k úhradě asi provedete v jednom měsíci. Dále si spočítejte, kolikrát za měsíc vám na účet přijdou peníze. Také se zamyslete nad tím, zda byste neměli využívat internetové bankovnictví, a jaký by pak byl v poplatcích rozdíl. Když máte přibližnou představu o počtu jednotlivých typů transakcí na vašem účtu, zjistěte si ceny následujících klíčových poplatků:

Poplatky za výběr z bankomatu

Poplatky za platbu platební (debetní), případně i kreditní kartou

Poplatky za vedení a zrušení účtu

Poplatky za příchozí a odchozí platby

Poplatky za zjištění stavu účtu

Poplatky za zřízení a změnu trvalého příkazu (na pobočce, přes mobil, přes bankomat i přes internet)

Poplatky za provedení příkazu k úhradě (na pobočce, přes mobil, přes bankomat i přes internet)

Poplatky za úhradu faktury mobilního operátora

Poplatky za hotovostní vklad na účet

Poplatek za zaslání výpisu z účtu

Pak už jednoduše vynásobte počty jednotlivých poplatků jejich cenami a vše sečtěte. Pravděpodobně budete u většiny bank nepříjemně překvapeni tím, kolik jim měsíčně platíte za to, že jim svěřujete svoje peníze.

2

Zvýhodněné ceny poplatků

Pokud provádíte hodně transakcí měsíčně, zeptejte se na možnost zřízení paušálu na určité poplatky – říká se tomu tzv. placení tarifem. Pokud např. máte účet pro obchodní účely, bude se vám možná hodit paušál na příchozí a odchozí platby. Také, pokud chcete používat klasické i internetové bankovnictví nebo mobil banku, mohl by se vám hodit některý zvýhodněný balíček.

3

Možnost osvobození od poplatků

Některé banky jsou schopny při pravidelném vkládání určitého objemu peněz na váš účet poskytnout běžný účet bez poplatků. Než si takový běžný účet pořídíte, informujte se, zda je konto opravdu osvobozeno od všech poplatků, které obvykle platíte.

4

Správa financí, kontokorent nebo kreditní karta k běžnému účtu

Pokud máte pravidelný příjem, ale občas jednorázové vyšší výdaje, může se vám hodit kontokorent nebo kreditní karta k účtu. Informujte se na splatnost vybraných (vypůjčených) prostředků a úrokovou míru. Čím nižší úroková míra, tím lepší. U kreditní karty dokonce většinou při splacení přečerpaných prostředků do určitého data nemusíte platit žádný úrok. Také se informujte na ceny zřízení mobilního a internetového bankovnictví, a hlavně na způsob jejich zabezpečení. Pokud vám připadá těžké pravidelně šetřit, uvažujte o tzv. inteligentním účtu. Když máte na účtu více peněz, než je vámi stanovený objem prostředků potřebných na úhradu běžných výdajů, zbytek se pošle na termínovaný účet s lepším úročením. Alternativou je i přeposílání ušetřených prostředků do podílových fondů, což je však mnohem rizikovější.

5

Banka a její servis

Pokud využíváte ve větší míře služeb na pobočkách a výběrů z bankomatu, zhodnoťte, jak hustá je jejich síť na místech, kde se nejčastěji pohybujete, a zda vám vyhovuje otevírací doba poboček.

Tipy

Při výběru běžného účtu můžete navštěvovat pobočky bank a na běžné účty se informovat. Uzavřít smlouvu a otevřít si konto pak můžete u té, která vám vyhovovala. Srovnávat běžné účty ale můžete i online. Slouží k tomu srovnávače, které návštěvníkům poskytují srovnání běžných účtů, srovnání spořících účtů a možnost otevřít si u kterékoli banky běžný nebo spořící účet online a zdarma.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články