Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si upravit krevní tlak přírodní cestou | rady a tipy

21. Červenec 2022
Jak si upravit krevní tlak přírodní cestou | rady a tipy

Jak si upravit krevní tlak přírodní cestou | rady a tipy. Vysoký krevní tlak může být velmi nebezpečný a bývá častým důvodem návštěvy obvodního lékaře. Pokud se však chcete vyhnout „zobání“ pilulek, poradíme Vám, jak si krevní tlak snížit přírodní cestou a také, čemu se vyvarovat v případě vysokého krevního tlaku. Nízký krevní tlak se medikamenty léčí pouze výjimečně, proto pro Vás máme tipy, jak krevní tlak zvýšit pomocí bylinek.

Co je potřeba

Bylinky a opatření viz následující kroky

1

Co je to vysoký krevní tlak?

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je častá choroba, která postihuje 15 – 20 % populace. Jedná se o krevní tlak vyšší než 140/90 mm Hg naměřený opakovaně u dospělé osoby. Hypertenze zpočátku nepůsobí žádné problémy, proto je možné, že se na ni přijde náhodně při lékařském vyšetření a nebo také, až když je pozdě. Následkem neléčené hypertenze může být kornatění tepen, infarkt myokardu, mozková mrtvice, poruchy paměti a demence, zhoršení nebo ztráta zraku, selhání ledvin a další vážné komplikace. Vysoký krevní tlak může mít u některých jedinců následující příznaky: bolesti hlavy, závratě, hučení v uších, krvácení z nosu, bušení srdce a bolesti na hrudi, únavu, dušnost, nadměrné pocení, otoky a další.

2

Jak si snížit krevní tlak přirozenou cestou?

V první řadě je třeba zlepšit svůj životní styl, to znamená zhubnout v případě nadváhy či obezity, upravit jídelníček, pravidelně sportovat, omezit alkohol a kouření, redukovat stres a zařadit vhodné bylinky.

3

Jaké potraviny zařadit do jídelníčku či je z něj vyloučit?

Do jídelníčku zařaďte hlavně ovoce a zeleninu snižující krevní tlak (např. česnek, cibuli, celer, okurky, brokolici, červenou řepu, jablka, grepy, banány), dále také čerstvé bylinky a koření (bazalku, kardamon, zázvor, skořici), pohanku, chia, slunečnicová a lněná semínka, ořechy, luštěniny, ryby, včelí med, bílý jogurt, hořkou čokoládu a obilné vločky. Omezte naopak příjem soli, neboť sodík přítomný v soli zvyšuje krevní tlak (doporučená denní dávka je 2 – 3 gramy soli), dále živočišných tuků, kávy, alkoholu a černého čaje.

4

Jaké bylinky jsou vhodné pro snížení krevního tlaku?

  • Smetanka lékařská neboli pampeliška – pampeliška je vhodná pro snižování krevního tlaku, neboť se jedná o vynikající diuretikum (látka s močopudným účinkem). Užívá se ve formě čaje, na jaře si také můžete pochutnat na mladých listech.
5
  • Hloh obecný – hloh obecný snižuje krevní tlak a pomáhá předcházet infarktu myokardu, léčí srdeční onemocnění a problémy s krevním oběhem. Hloh nemá žádné vedlejší účinky, proto je možné a pro kýžený efekt i nutné brát jej dlouhodobě. Sušený květ má nejvíce léčivých účinků, nalezneme je však i v listech a plodech hlohu. Nálev připravíme z 1 lžičky sušeného hlohu, kterou zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme jej 5 minut vyluhovat. Poté přecedíme a čaj pijeme 3x denně.
6
  • Meduňka lékařská – meduňka je výborná bylinka na snížení krevního tlaku, neboť nemá žádné vedlejší účinky. Meduňkový čaj si proto můžete dopřávat pravidelně až 3x denně.
7
  • Levandule lékařská – levandule mírně snižuje krevní tlak. Levanduli můžete vyzkoušet formou aromaterapie, přidejte několik kapek levandulového éterického oleje do koupele či aromalampy.
8

A co znamená nízký krevní tlak?

Nízký krevní tlak neboli hypotenze je nepříjemný problém, který však neohrožuje lidský život tak jako tlak vysoký. Jedná se o nedostatečné prokrvení mozku a končetin následkem snížení tlaku v cévách. Nejčastěji postihuje mladé ženy, může se však jednat o dědičné onemocnění nebo může souviset se špatným životním stylem. Projevuje se závratěmi, motáním hlavy či slabostí.

9

Jak zvýšit krevní tlak přírodní cestou?

Jako první pomoc můžete vypít šálek kávy, nic se však nesmí přehánět. Občas si můžete dopřát také lékořicové bonbóny. Je vhodné se stravovat pravidelně po malých porcích a nekouřit. Důležitý je také příjem vitamínu C a dostatečný pitný režim.

10
  • Rozmarýn lékařský – rozmarýn je jedna z mála bylinek, která zvyšuje krevní tlak. Nejvhodnější je vyrobit si rozmarýnové víno, jelikož alkohol sám o sobě také zvyšuje krevní tlak. Víno si vyrobíte jednoduše tak, že asi 2 hrsti nadrobno nakrájeného čerstvého rozmarýnu zalijete 0,7 l červeného vína a necháte louhovat zhruba týden, poté jej přeceďte a přelijte do uzavíratelných lahví. Malou skleničku vína užívejte každý den před spaním.
11
  • Existují také bylinky, které oboustranně regulují krevní tlak, tzn. že jsou vhodné pro léčbu vysokého i nízkého krevního tlaku, krevní tlak jednoduše normalizují. Jedná se např. o kokošku pastuší tobolku, ženšen nebo citronovou trávu.

Tipy

Himalájská sůl obsahuje méně sodíku než běžná stolní sůl, přesto to s její konzumací nepřehánějte.

Varování

  • Užití jednotlivých bylin doporučujeme konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, obzvláště pak, pokud užíváte léky na srdeční onemocnění či snížení krevního tlaku.
  • Pozor na množství soli v potravinách, není zanedbatelné, proto se vyvarujte konzumace masových konzerv, paštik, uzenin, hotových kořenicích směsí obsahujících sůl apod.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zdravě jíst | rady
Jak zdravě jíst | rady
Jak zdravě jíst | rady. Zdravě jíst a zdravě žít? Zní to ideálně, vůli bychom měli snad všichni, ale ne vždy se nám to daří. Jídlo je pro člověka stej…
Jak zpracovat hložinky | recepty
Jak zpracovat hložinky | recepty
Jak zpracovat hložinky | recepty. Malé červené plody hlohu obecného neboli hložinky právě dozrávají. Pokud si nevíte rady, jak je zpracovat, máme pro…
Jak sbírat a využít břízu bělokorou
Jak sbírat a využít břízu bělokorou
Jak sbírat a využít břízu bělokorou | rady a tipy. Listy břízy bělokoré si můžete nasušit do zásoby a využít je nejen při jarní očistě ledvin a močový…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.