Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si stěžovat na lékaře | rady

Jak si stěžovat na lékaře | rady

Jak si stěžovat na lékaře | rady. Máte pocit, že ošetřující lékař zanedbal vaši léčbu? Či máte podezření, že porušil lékařské tajemství? Nebo vám lékař odmítl poskytnout lékařskou pomoc? Pak máte možnost podat na něho stížnost. Jak si stěžovat na lékaře, čtěte dále.

1

Jako první je potřeba si stěžovat přímo u lékaře, který podle vás pochybil, přičemž je třeba, aby byla tato vaše stížnost písemná. K vaší stížnosti se lékař musí vyjádřit do 30 dnů od doručení této vaší žádosti.

2

Pokud se tento lékař vyjádří v tom smyslu, že je vaše stížnost neoprávněná, můžete si samozřejmě stěžovat dál, a to v případě lékaře v nemocnici jeho nadřízenému (primáři oddělení či přímo řediteli nemocnice), v případě lékaře poskytujícího péči mimo nemocnici, musíte vaši stížnost podat k úřadu, který mu vydal oprávnění k výkonu lékařské péče – většinou se jedná o místně příslušný krajský úřad.

3

Do roku od doby, kdy došlo k neodbornému nebo k nevhodnému a neetickému chování lékaře, na něj můžete podat stížnost také k organizaci sdružující lékaře, tedy k České lékařské komoře nebo k České stomatologické komoře (v případě zubaře).

4

Stěžovat si na lékaře můžete také u zdravotní pojišťovny, která má s lékařem uzavřenou smlouvu. Revizní lékař této zdravotní pojišťovny může zkontrolovat nejen průběh léčby, ale také její vyúčtování zdravotní pojišťovně.

5

V případě hrubého pochybení lékaře, které skončilo trvalými následky nebo dokonce smrtí pacienta, může pacient nebo jeho příbuzný požadovat odškodné. Nejprve je vhodné zkontaktovat lékaře nebo nemocnici a navrhnout mimosoudní vyrovnání.

6

V případě, že tento váš požadavek nebude akceptován, máte ještě možnost obrátit se na místně příslušný soud a zde podat na chybujícího lékaře občansko-právní žalobu o náhradu škody. V tomto případě je však vhodná spolupráce s právníkem, který má dostatečné zkušenosti se zdravotnickým právem.

7

A jaké může mít vaše stížnost následky pro chybujícího lékaře? Podle závažnosti může jít o domluvu, důtku, v horším případě o odebrání osobního ohodnocení, pokutu, či dokonce povinnost zaplatit odškodné až po vyloučení z lékařské komory a zákaz činnosti.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se připravit na kolonoskopii | rady
Jak se připravit na kolonoskopii | rady
Jak se připravit na kolonoskopii | rady. Kolonoskopie a příprava na ni. Kolonoskopické vyšetření není nic příjemného, není ale dobré se mu vyhýbat. Mů…
Jak posílit svou imunitu | rady
Jak posílit svou imunitu | rady
Jak posílit svou imunitu | rady a tipy. Imunitní systém nás má chránit proti nepříznivým vlivům prostředí. Často ho ale pokoušíme. Typickým přízn…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.