Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se zúčastnit soudního jednání | rady

23. Červenec 2023
Jak se zúčastnit soudního jednání | rady

Jak se zúčastnit soudního jednání | rady. Pokud byste se rádi na vlastní oči přesvědčili, jak vypadá soudní jednání v praxi, prostě se jednoho nebo více takových jednání osobně zúčastněte. Nemusíte přitom být právník ani účastník řízení, jednání před soudem je zásadně veřejné, takže přítomni v soudní síni můžete být i vy.

1

Co je potřeba

Vlastně jen to, ať se ve všední den dostavíte k soudu, nejlépe k okresnímu. Jednání probíhají zpravidla od osmi hodin ráno. Mezi jedenáctou a jednou se soudí minimálně, takže než na půl jedenácté, raději běžte k soudu na jednu odpoledne. Pamatujte si ale, že dopoledne bývá jednání nejvíce.

2

Raději s sebou mějte občanský průkaz, ale nikdo se vás na jméno nebo adresu ptát nebude.

3

Kontrola před vstupem

Při vstupu musíte projít kontrolním rámem. Justiční stráž dohlédne na to, ať do budovy soudu nevstupujete s předměty, které by mohly někoho ohrozit. Kapesní nůž i maketu pistole (třeba hračku) proto nechte raději doma. Taky nemějte rozházené drobné mince po kapsách, senzor bude zbytečně pípat. S pípáním počítejte i tehdy, jestli nosíte pásek.

4

Vyberte si jednání, které chcete vidět

Justiční stráž u sebe má seznam všech jednání, která u soudu právě probíhají. Řekněte, že se jako veřejnost chcete podívat na jednání, a jestli vám může poradit, kam máte přesně jít. Doma si dopředu rozmyslete, jestli chcete vidět jednání občanskoprávní nebo raději trestní.

5

Než vstoupíte do soudní síně

Když už čekáte před soudní síní, kam vás poslala justiční stráž, přečtěte si, jak se máte v soudní síni chovat. Pokyny jsou zarámovány hned vedle dveří. Dočtete se například, že do soudní síně vstupujte bez pokrývky hlavy, že nesmíte jíst, pít, bavit se nebo jinak rušit. Mluvíte jen tehdy, pokud jste vyzváni. Vás jako veřejnosti se soudce na nic ptát nebude, takže budete jen mlčky poslouchat, co říkají ostatní.

6

Asi patnáct až pět minut před začátkem půjde do soudní síně soudce a zapisovatelka. Ještě na chodbě jim řekněte, že jste veřejnost a že byste se rádi podívali na jednání. Může se totiž stát, že zrovna pro toto jednání je veřejnost (ze zákonných důvodů) vyloučena, to ale nebývá příliš často. Navíc o vás soudce bude vědět a dál už se vás nebude na nic ptát.

7

V soudní síni

Až budou vyzváni účastníci, aby vstoupili dovnitř (například žalobce a žalovaný), následujte je. Vyberte si místo a usaďte se. Ještě před vstupem do soudní síně si vypněte mobilní telefon.

8

V soudní síni seďte po celou dobu mlčky na místě, které jste si vybrali. Jako veřejnost budete stát pouze tehdy, když soudce začne vyhlašovat rozsudek (to budou stát všichni přítomní, i soudce). Pokud chcete, můžete si dělat písemné poznámky nebo si třeba listovat zákonem. Nerušte ale ostatní. V krajním případě by vám soudce mohl udělit pokutu i v řádech několika desítek tisíc korun.

9

Po jednání

Ze soudní síně neodcházejte libovolně. Soudce je ten, kdo jednání řídí. Odchází se tehdy, když k tomu dá pokyn (přeruší, odročí jednání). Pokud byste rádi viděli ještě další jednání, opět se můžete zeptat justiční stráže nebo se projít po budově soudu a zjistit si informace sami. Čas jednání, jeho typ a jména účastníků vždy visí u vstupu do jednotlivých soudních síní. Zkratky vám ale nemusí nic říct, proto se nebojte zeptat. Pokud už se dalšího jednání zúčastnit nechcete, opusťte soudní budovu. Již neprocházíte bezpečnostním rámem. Pokud jím ale omylem projdete, nic se nestane.

Tipy

Ve velkých městech jako Praha nebo Brno jsou na veřejnost zvyklí, protože k soudu chodí pravidelně například studenti právnických fakult. V menších městech proto vzbudíte víc pozornosti.

Jestli přemýšlíte o studiu práv na vysoké škole, určitě předem navštivte soudní jednání. Možná zjistíte, že by vás více bavil jiný obor.

Autor: Zuzana B.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vzít zpět žalobu | rady
Jak vzít zpět žalobu | rady
Jak vzít zpět žalobu | rady. Někdy se s druhým člověkem nepohodnete natolik, že se rozhodnete domáhat svých práv soudní cestou. Stejně tak se ale může…
Jak žádat odklad exekuce | rady
Jak žádat odklad exekuce | rady
Jak žádat odklad exekuce | rady. Exekuce je strašákem nejednoho dlužníka. Nikdo nechce přijít o dům, auto nebo peníze na účtu či o jiná aktiva. Exekuc…
Jak žádat vrácení daru | rady
Jak žádat vrácení daru | rady
Jak žádat vrácení daru | rady. Darovali jste někomu počítač, kolo nebo třeba chalupu a obdarovaný se k vám začal chovat hrubě? V praxi není nic neobvy…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.