Jak provést jarní řez a výsadbu ovocných stromů
Na ovocných stěnách dokončíme vyvazování a ohýbání větví dříve než se začnou nalévat pupeny. V březnu je doba vhodná k řezu broskvoní a mandloní. Jestliže máme na zahradě dostatek místa, můžeme se pustit třeba i do pěstování méně obvyklých druhů.
Co je potřeba
- zahradnické nůžky
- pilka
- dráty na vyvazování
V březnu je doba vhodná k řezu broskvoní a mandloní. U broskvoní prořezáváme větve tak, že na plodných výhonech ponecháme 4–6 květních dvojic pupenů. Ostatní výhony zkrátíme na 1–2 pupeny pro vypěstování dalšího plodného dřeva.
Do připravených jam vysazujeme nové ovocné stromy. Přitom dbáme na to, aby byly vysazeny tak hluboko, jak původně rostly ve školce. Před výsadbou upravíme rozsah kořenů a stejně tak i rozsah koruny na stejný rozměr. Vždy na očko směřující dole ven z koruny. Kdybychom ponechali očko na horní straně větvičky, bude směřovat další růst do koruny. To však není žádoucí. Půdu kolem stromků důkladně sešlápneme, teprve pak zalijeme a po slehnutí půdy přivážeme ke kůlu.
Jestliže máme na zahradě dostatek místa, můžeme se pustit třeba i do pěstování méně obvyklých druhů, které jsou třeba dekorativně nějak zajímavé anebo pro zpracování něčím výjimečné. Například nyní je vhodné období pro výsadbu kdouloní nebo mišpulí.
Některé peckoviny mohou být takzvaně líné na kvetení. V tomto případě je dobré, přerušit jejich kořenový systém na okrajích po obvodu koruny rýčem. Například to lze provést na hloubku jednoho až jednoho a půl rýče. Pokud strom sice bohatě kvete, ale málo plodí, je možné, že bude potřebovat svého opylovače – jiný strom téhož druhu. Pokud nemáme možnost vysadit další strom na své zahradě a ani náš soused to neplánuje, můžeme to vyřešit tím, že přímo do koruny našeho stromu naroubujeme jinou odrůdu. S roubováním můžeme začít ihned, jakmile začne proudit míza. U peckovin bychom to měli stihnout již do poloviny března. Volbu odrůd je potřeba zvolit podle podmínek na zahrádce.
Diskuze k článku