Jak a proč zařadit červenou řepu do jídelníčku | recepty, zajímavosti a rady
Nejstarší zmínky o řepě pocházejí ze starověké Fénicie (území dnešního Libanonu). Odtud se rozšířila do Babylonie, kde byla bulva nejprve užívána jako lék. Ke konzumaci se využívaly listy – upravovaly se podobně jako špenát. Později se řepa objevila ve starém Řecku. O její rozšíření se zasloužili především mořeplavci. V Evropě se používala jako potravina již ve 3. století. Ve střední Evropě se začala řepa pěstovat až v 16.–17. století, přičemž červená řepa se pěstuje teprve více než 100 let.
Legenda se zmiňuje o bohyni Afroditě (bohyně lásky, plodnosti a krásy), jež věřila, že listy řepy mají zkrášlovací účinky, a proto si je velmi oblíbila. Bohu Apollonovi se zase odevzdával odvar z listů jako oběť.
Botanická charakteristika, odrůdy červené řepy a její pěstování
Řepa červená (Beta vulgaris) z čeledi laskavcovitých (Amaranthaceae) je příbuzná mangoldu, cukrové a krmné řepě. Je to dvouletá bylina ( vzácně jednoletá) se ztlustlým kořenem v horní části ve vřetenovitou, kulovou nebo válcovitou bulvou. V současnosti se pěstují (kromě řepy s klasickou červenou barvou bulvy) i druhy s dužninou bílou, žlutou i proužkovanou. Listy jsou dlouze řapíkaté červeno-zelené, řapík pevný a tuhý zbarvený červeně. Rýhovaná lodyha se ve druhém roce větví v květní latu. Řepa kvete od června do srpna. Květy jsou uspořádány v v klubíčkách srůstajících v nepravé plody, klubíčko obsahuje 3–4 semena.
V obchodech s osivy dostanete semena mnoha různých odrůd, mezi kterými si určitě vyberete tu pravou. Pro zajímavost uvádíme 5 odlišných odrůd s různými barvami :
- Boldor F1 – kulovitá bulva s oranžově červenou slupkou a žlutou, sladkou a křehkou dužinou, mladé listy se mohou využít stejným způsobem jako špenát nebo mangold
- Anello – kulovitá bulva s vysokým obsahem cukru, bílou dužinou s výraznými červeno-růžovými pruhy, mladé listy se také dají využít
- Alexis – podlouhlá hladká bulva s červenou dužinou bez světlých kruhů
- Avalanche – řepa s bílou dužinou a sladkou chutí vhodná na pečení i vaření
- Karmazyn – salátová řepa s kulatými, intenzivně červeně vybarvenými bulvami
Červené řepě se daří na každé zahradě. Chcete si zkusit vypěstovat vlastní? V tom případě si přečtěte článek, jak červenou řepu pěstovat.
Vaši pozornost si zaslouží i časosběrné video s radami, jak řepu zalévat, kdy ji vysévat, sklízet a zpracovat.
Nákup a skladování
Červená řepa je na trhu téměř celý rok. Při nákupu vybírejte bulvy s nepoškozenou hladkou slupkou, pokud možno s minimem bočních kořínků. V chladničce ji skladujte v zásuvce na zeleninu zhruba týden, před tím ji zabalte ji do folie nebo papíru. Uvařená řepa se rychle kazí a měli byste ji spotřebovat co nejdříve.
V chladném sklepě ji skladujte stejně jako mrkev a celer ve vlhkém písku. Před uložením ji stačí očistit od hlíny, nesmí se mýt pod vodou, mohla by zahnívat.
Proč zařadit červenou řepu do jídelníčku
Červená řepa má vysokou nutriční hodnotu, obsahuje až 90 % vody a na 100 g má jen 41 kcal. Zelenina je bohatá na kyselinu listovou, minerály – vápník, fosfor, draslík, hořčík a železo, i na vitaminy – skupiny B, C. Kromě toho obsahuje látky účinné proti kornatění cév a chorobám jater, podporuje krvetvorbu, povzbuzuje činnost žaludku a střev. Červená barviva pomáhají proti vysokému krevnímu tlaku. Vzhledem k vyššímu obsahu sacharidů se diabetikům doporučuje střídmá konzumace. Řepa má projímavý účinek a může způsobit i zažívací potíže a nadýmání.
Červená řepa se v lidovém léčitelství používala k léčbě nachlazení, hypertenze, zácpy, revmatismu, kožních chorob a při zmírňování potíží při menopauze.
Jak řepu upotřebit v kuchyni
Červená řepa v kuchyni je všestranně využitelná. Určitě jste již někdy ochutnali hustou svačinovou polévku – boršč. Upečete s ní i sladké moučníky, třeba oblíbený dort red velvet, netradiční muffiny, připravíte salát, carpaccio i noky. Nejznámější a nejoblíbenější je červená řepa nakládaná v kořeněném nálevu, o něco méně rozšířený je i vynikající řepný kečup a zkusit můžete i karbanátky.
Další šikovné nápady, jak zpracovat červenou řepu, najdete v tomto článku.
Perlička na konec, věděli jste?
Kyselina listová obsažená v červené řepě stimuluje v organismu mj. tvorbu dopaminu a nonadrenalinu, které zajišťují naši duševní pohodu. Neurobiologové zjistili, že bez kyseliny listové není pocit štěstí, optimismu a euforie možný. Kromě těchto vědecky dokázaných pozitivních účinků se mezi lidmi traduje, že slabí získají pokrmem z červené řepy sílu a nesmělí mají náhle odvahu.
Tak si nezapomeňte nějakou dobrotu z červené řepy občas připravit.
Diskuze k článku