Jak připravit malinový ocet | recept
Malinový ocet mají ve svém arsenálu ti, kteří vaření povýšili na umění. Malinový ocet patří i do spížních skříněk gurmetů. Malinový ocet je nadstavba, která ale není nedostupná. Už proto, že si malinový ocet můžeme vyrobit sami. Není to těžké a zkazit ho vlastně ani nemůžeme. Jak připravit malinový ocet? Nabízíme recept, je to opravdu jednoduché.
Co je potřeba
- Maliny
- Ocet
- Sklenice
Malinový ocet nepatří k základním kuchyňským surovinám. Na přípravu fazolek na kyselo nebo k nakládání okurků ho určitě nepoužijeme. Ale při přípravě zeleninových salátů nebo speciálních marinád na steaky najde malinový ocet uplatnění.
Malinový ocet se používá k nakládání zvěřiny, na dochucení uzeného masa (hlavně uzeného kuřecího), do salátů s červenou cibulí nebo s mangem, na dochucení výběru listových salátů v kombinaci se sýrem feta. Pikantní příchuť dodá malinový ocet také ovocným salátům pro dospělé (děti většinou upřednostňují malinovou šťávu).
Připravit malinový ocet je snadné: Stejné váhové množství čerstvých malin a vinného octa dáme do sklenice, dobře povážeme, aby k nálevu nepronikly octové mušky a necháme týden až dva (doporučení se liší, na výsledku nebyl rozpoznán žádný rozdíl) na teplém místě louhovat (osvědčila se například horní deska ledničky).
Po době vyluhování ocet přecedíme přes plátýnko. Zejména jestliže jsme použili aromatičtějších lesních malin, mohla nám při přebírání plodů uniknout nějaká ta larvička malinovníka plstnatého. Nedá se nic dělat, přece kvůli tomu nevylejeme všechen malinový ocet, to je prostě příroda. O případně zachycených larvičkách nebudeme jako správní kuchaři mluvit a budeme se radovat, že použité ovoce bylo chemického postřiku prosté.
Slijeme do tmavé lahve s dobrým uzávěrem. Skladujeme na temném místě.
Tipy
Některé kosmetické firmy vyrábějí malinový ocet jako oplachovací lázeň pro vyšší lesk hřívy.
Diskuze k článku