Jak připravit domácí zázvorovo-mátovou limonádu s citronem | recept
Domácí limonády skvěle uplatníte při zahradní party, grilování i jen tak na osvěžení v letních dnech. Nejlépe limonády chutnají z domácích surovin. V mém receptu využijete úrodu máty, která nápoj nejen příjemně ovoní, ale dodává mu i lahodnou a svěží chuť. Máta se pak skvěle doplňuje se zázvorem, který je štiplavý a dodá limonádě zajímavou barvu. Tu správnou kyselost pak dodává citron, který je neodmyslitelnou součástí každého letního nápoje.
V článku najdete další tipy a recepty na zpracování máty i návod, jak mátu pěstovat.
Co je potřeba
- 30 g zázvoru
- 1,5 ks citronu
- 30 lístků máty
- 3 lžíce třtinového cukru
- 1,5 l vody
Připravíme si všechny suroviny. Zázvor zbavíme tvrdé slupky, omyjeme ho a nastrouháme ho nejlépe na jemném struhadle. Zázvor je výborný při nachlazení, které je i přes letní teplé počasí poměrně obvyklou záležitostí. Zvláště v době, kdy jsou největší horka. Vzhledem ke klimatizovaným pracovištím, obchodům a spoustě dalším prostorám se neustále vystavujeme teplotním šokům, které mohou vést k rýmě a kašli. Zázvor je prevencí proti těmto nemocem. Nastrouhaný zázvor si nasypeme do velkého džbánu.
Poté si přichystáme mátu, nejlépe čerstvě utrženou, pokud jí však kupujete, dbejte na to, aby lístky měla pevné. Lístky natrhejte z rostlinky těsně před přípravou limonády, abyste předešli tomu, že zavadnou. Lístky omyjeme, natrháme nebo nařežeme nadrobno. Mátu vhodíme do džbánu k zázvoru.
Citron poválíme po lince a lehce ho tiskneme, lépe se nám z něj uvolní šťáva. Poté vymačkáme citron pomocí lisu a šťávu přilijeme k ostatním surovinám, přidáme i dužinu zbylou na lisu. Nakonec přisypeme 3 lžíce třtinového cukru (doporučuji množství upravit podle individuální chuti vaší nebo vašich strávníků).
Všechno zalijeme vodou a necháme louhovat. Pokud nám to velikost nádoby dovolí, dáme chladit limonádu do lednice. Lepšího výsledku dosáhnete, když necháte limonádu alespoň hodinu louhovat. Všechny chutě budou výraznější a lépe se spojí. Případně můžete podávat s ledem. Pokud limonádu budete upíjet průběžně, musíte počítat s tím, že čím méně tekutiny nám ve džbánu zbývá, tím intenzivnější bude chuť a to především u zázvoru, který je pak hodně štiplavý. Limonádu podáváme s ledem, případně naléváme přes sítko, aby nám při pití neplavaly kousky máty a zázvoru ve sklenici.
Mátu si můžete snadno vypěstovat na zahrádce i v truhlíku na balkoně. Jak pěstovat mátu si můžete přečíst v našem článku https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-matu-peprnou-rady.html
Jak mátu využít dalšími způsoby si můžete přečíst zde: https://www.jaktak.cz/jak-vyuzit-matu-peprnou-rady-tipy.html
A ještě jeden zajímavý článek klikněte: https://www.jaktak.cz/jak-zpracovat-matu-prakticke-rady.html
Tipy
Mátový sirup vhodný do koktejlů nebo džinu, který využijete mimo sezonu
220 g čerstvé máty, 500 ml vody, 1 kg cukru
Vše povařte mírným varem 15 minut. Zakryté nechte vychladnout a druhý den přeceďte a stočte do lahví. Zmrazte v tvořítkách na led.
Mátový digestiv k užívání po jídle
50 g čerstvé máty, 500 ml vody, 300 g cukru, 1 l vodky
Listy zalijte vodkou a nechte dva dny stát. Všechny listy musí být potopené! Svařte vodu s cukrem, cukr se musí zcela rozpustit. Nechte důkladně vychladnout. Sceďte listy (zkompostujte) a vodku smíchejte s cukerným roztokem. Přelijte do lahví a v temnu nechte 3 měsíce zrát.
Diskuze k článku