Přejít k hlavnímu obsahu

Jak připravit auto na zimu | rady

Jak připravit auto na zimu | rady

Jak připravit auto na zimu | rady. Zima je roční období, které představuje nejen sníh, Vánoce, příchod nového roku, ale také spoustu povinností. Jednou z nich je příprava osobního automobilu na toto roční období. Začneme výměnou pneu.

1

Výměna pneumatik

Povinnost používání zimních pneumatik ukládá zákon, od 1.11. do 31.3. je tedy třeba mít pneumatiky zimní. V zákoně sice stojí, že je třeba mít zimní pneumatiky v případě nepřízně počasí, ale proč riskovat, lepší si je pamatovat toto datum jako nejzažší mez, kdy pneumatiky přezout. Pamatujte, že vhodný vzorek pneumatik vám ušetří spoustu starostí a možných komplikací na silnici. Zimní pneumatiky jsou konstruovány tak, aby vzorek přilnul k vozovce v situacích, které jsou pro toto roční období typické. Náledí nebo zasněženou vozovku daleko lépe zdoláte, když budete mít automobil přezutý na zimních pneu. Jen pocit, že máte automobil přezutý na zimních pneu, však nestačí. Bedlivě zkontrolujte, máte-li na zimních pneumatikách dostačující vzorek. Minimální povolená výše vzorku jsou 4 mm. Pokud je vzorek na vašich pneu menší, investujte do nákupu nových. Jedná se o investici, která se vám během jízdy v zimním období mnohonásobně vrátí.

2

Výměna vody v ostřikovačích

Vyměňte rovněž vodu v ostřikovačích. Letní směs do ostřikovačů vyměňte za zimní nemrznoucí směs. V našich zeměpisných šířkách je dostačující nemrznoucí zimní směs do - 20°C, pokud zakoupíte nemrznoucí směs určenou pro větší mrazy, nevadí. Alespoň vás na horách nezaskočí zamrznuté a nefunkční ostřikovače. I v našich podmínkách můžete narazit na teplotní výkyvy přesahující - 20°C.

3

Výměna chladící směsi

V případě, že jste měnili chladící kapalnou směs nebo ji dolévali destilovanou vodou, zajistěte doplnění kapalné směsi. Doplňte ji ve formě nemrznoucí chladící směsi, u které budete mít jistotu, že vydrží zimní teplotní výkyvy v minusových hodnotách.

4

Reflexní vesta

Ujistěte se, že máte ve výbavě auta kromě povinné autolékarničky také reflexní vestu. V zimním období bývá velmi často tma a riziko dopravních nehod vzrůstá. Mějte tedy vestu vždy při ruce. Doporučujeme umístit vestu do příruční přihrádky nebo do kapsy v zadní části sedadla, nikoli do kufru vozidla. V případě potřeby, nebudete muset opustit auto bez reflexní vesty, předejdete tak možnému bezpečnostnímu riziku.

5

Sněhové řetězy

Sněhové řetězy jsou velkou pomocí v horských podmínkách. Sněhové řetězy slouží k zlepšení jízdních vlastností automobilu v extrémních podmínkách, jako je hustě zasněžená vozovka nebo náledí. V žádném případě nepoužívejte sněhové řetězy na nezasněžené vozovce nebo vozovce, kde je rozježděný a roztátý sníh. Tímto způsobem můžete poškodit pneumatiky.

6

Startovací kabely

U starších dieselových automobilů doporučujeme, abyste si přes zimu do kufru schovali startovací kabely. Starší dieselové motory špatně reagují na nízké minusové teploty a může dojít k situaci, kdy nenastartujete. Startovací kabely vám mohou při oživení "zamrzlého" auta pomoci. Pokud řádně připravíte svůj automobil na zimu, je zde reálná šance, že dojedete v pořádku do cíle.

Autor: chiquita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat zimní pneumatiky | rady
Jak vybrat zimní pneumatiky | rady
Jak vybrat zimní pneumatiky | rady. Vzhledem k zákonům v naší zemi musí být vozy po zimní období vybaveny zimními pneumatikami. Ty díky svým…
Jak pečovat o alu kola | rady
Jak pečovat o alu kola | rady
Jak pečovat o alu kola | rady. Alu kola má v dnešní době již většina nových vozů. Dokonce i mnoho majitelů starších typů aut si rádo pořizuje alu disk…
Jak používat sněhové řetězy | rady
Jak používat sněhové řetězy | rady
Jak používat sněhové řetězy | rady. Sněhové řetězy patří do nezbytné výbavy každého zodpovědného řidiče. Nejen, že dokáží výrazně zlepšit jízdní vlast…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.