Jak přesazovat pokojové květiny
Přesazování pokojových rostlin | návod. Na jaře je nejvhodnější doba k přesazování a množení pokojových rostlin. Květiny musíme čas od času přesazovat, aby nebyly omezovány velikostí květináče a měly zdravý kořenový systém. Pokojové květiny přesazujeme tehdy, když v květináči pro samé kořeny není skoro žádná zemina. Někdy vidíme prorůstat kořínky otvorem na dně květináče, jindy zas rostlina strádá, chřadne a netvoří žádné přírůstky. Starší rostliny, i když se jim relativně dobře daří, zase nebývají příliš úpravné, proto ty, u kterých to lze, rozdělíme ostrým nožem na několik dílů. Květiny přesazujeme do květináčů jen o málo větších, ve kterých rostly původně. Nejvhodnější jsou květináče z pálené hlíny, ale při správné péči a zálivce budou prosperovat i v nádobách z umělé hmoty.
Co je potřeba
- zemina
- květináče
- pokojová květina vhodná k přesazení
- lopatka
- nůž
- štěrk
- keramzit
- písek jako drenážní vrstvu
Začneme tím, že si připravíme vhodnou zeminu. Dnes si většinou květinovou zeminu koupíme v obchodě, buď přímo na pokojovky nebo univerzální. Jestliže má někdo chuť a možnost namíchat si ji sám, bude potřebovat 7 dílů jílovité zeminy, 3 díly rašeliny a 2 díly hrubého písku. Vše důkladně promícháme a máme písčitohlinitý základ s přibližným složením jako většina vyráběných a prodávaných substrátů.
Rostlinu před přesazováním zalijeme a opatrně vyklepneme z květináče. Jednou rukou držíme květináč s rostlinou a druhou rukou přikryjeme zeminu tak, aby prsty z obou stran svíraly rostlinu. Květináčem poklepeme, rostlina se uvolní. Seřízneme kořeny přibližně o jednu třetinu. Opatrně, abychom nepoškodili zbývající kořeny více než je nutné, odstraníme zbytky staré vyčerpané zeminy z kořenového balu. Odstraníme suché, poškozené nebo jinak nevzhledné staré listy.
Diskuze k článku