Jak předpěstovat petúnie | rady
Jak předpěstovat petúnie | rady. Jak pěstovat petúnie krok za krokem. Pokud toužíte po truhlících obalených zářivými květy a nechcete utrácet na tržišti za drahé sazenice, máte nejvyšší čas, abyste si vypěstovali od semínka svoje vlastní rostlinky. Petúnie jsou rostlinky velmi vděčné a snadno pěstovatelné už od semenáčku.
Petúnie vyséváme do propařené nebo jinak vydezinfikované půdy. Semínka pouze lehce vtlačíme do substrátu, nezasypáváme. Rosíme jemným rozprašovačem – i sebemenší proud vody by drobná semínka zanesl zeminou. Květináč umístíme na světlé místo a přikryjeme průhlednou plastovou miskou s několika otvory. Každý den zkontrolujeme, není-li zemina příliš vyschlá. V takovém miniskleníčku vyklíčí malé rostlinky petúnie asi po týdnu.
V této chvíli je nutné umístit malé petúnie pod zářivku nebo alespoň na okenní parapet. Z mladých semenáčků, které se příliš vytahují za sluncem, nikdy nebudou zdravé a plně kvetoucí petúnie. Skleníček s rostlinkami každý den na několik minut odklopíme a provětráme, jinak by mohlo dojít k rozvinutí nebezpečných plísní.
Přepíchání semenáčků provádíme, jakmile se na nich objeví první pravé lístky. Dva úplně první lístky se nazývají děložní a mají jiný tvar, než listy dospělé rostliny. Jakmile se objeví další dva listy (tentokrát už obvyklého vzhledu) rostlinku opatrně vytáhneme pinzetou, zkrátíme kořínky na jednu třetinu původní délky (stimulujeme tím tvorbu nových kořenů) a rostlinu zasadíme do prosáté zeminy pro balkonové rostliny. Jednotlivé sazeničky umísťujeme alespoň 2 cm od sebe. Rostlinky opět zakryjeme víčkem a pokračujeme v opatrném rosení. Asi po týdnu budou již kořínky rostlin dostatečně dlouhé a mohutné, takže rosení už můžeme vyměnit za střídmě zalévání „odspodu,“ tzn. do misky.
V této fázi je nutné dát pozor na přehřátí skleníčku vlivem silných slunečních paprsků. Je-li to nutné, přehodíme přes něj jemnou záclonku. Další přesazování petúnií přichází ve chvíli, kdy se sazenice začnou navzájem dotýkat listy. Každou sazenici petúnie opatrně přesadíme do středně velkého květináče (8 - 10 cm) a dále opatrně zaléváme. Po 14 dnech začneme i s opatrným přihnojováním – nejdříve ½ doporučené dávky a postupně koncentraci přidáváme až do hodnoty uvedené na alobalu.
Vzrostlé petúnie přesazujeme do venkovních truhlíků nejdříve na konci května. Pokračujeme ve vydatném hnojení a závlaze. Pokud budeme včas odstraňovat odkvetlé květy, vydrží petúnie nádherně kvést až do pozdního podzimu.
Tipy
Pokud jste pěstovali petúnie už v loňském roce, podívejte se pod balkon, jestli tu nenajdete malé semenáčky. Semínka petúnií dobře klíčí i ve venkovních podmínkách.
Diskuze k článku