Jak poznat ortorexii
V poslední době přibývá lidí, kteří se stávají zajatci zdravého životního stylu. Postávají s lupou v ruce u regálů s potravinami a pečlivě luští, co která potravina obsahuje. Nejde jim o kalorie, ale o to, aby se vyhnuli všem možným škodlivinám. Této poruše se říká ortorexie. Jak ortorexii poznat? Jak se ortorexii bránit?
Co je potřeba
- trpělivost
- nadhled
- odstup
- umět srovnat si priority
- případně konzultace s psychologem
Určitě jste na ně už v supermarketu narazili. Pečlivě studují složení potravin, znají nazpaměť všechna éčka, vědí, co tělu škodí a co mu prospívá. Jsou až úzkostlivě opatrní, pokud jde o to, co jedí. Lidí, co jsou doslova posedlí tím, zda se stravují zdravě, přibývá. Této poruše se říká ortorexie.
Pod pojmem ortorexie si můžeme představit chorobnou touhu stravovat se za všech okolností maximálně zdravě a bez rizik, to znamená s vyloučením veškerých nežádoucích látek. Každý má přitom jinou představu o tom, co je vhodné a co ne. A i když se na těch hlavních položkách pomyslného seznamu zakázaných ingrediencí asi všichni nakonec shodnou, přeci jen co jedinec, to individuální představa o zdraví.
Ortorexie většinou sužuje ženy. Často to začíná nenápadně. Ženy chtějí mít štíhlou postavu, a tak se více zajímají o to, co jedí. Pokud se jim to vymkne z rukou a víc než o kalorie se starají o to, co přesně jedí, je třeba mít se na pozoru. Mohlo by se jednat právě o počínající ortorexii. Zejména když začnou z jídelníčku vyřazovat čím dál více surovin na vaření a mají problém vybrat v obchodě něco, co jim vyhovuje a co splňuje jejich maximalistické představy.
Lidé posedlí zdravými potravinami vybírají ovoce a zeleninu, o kterých doufají nebo si myslí, že nepřišly do kontaktu s pesticidy. Mají obavy ze škodlivin a veškeré chemie obsažené v potravinách. Vyhýbají se tomu, co je tepelně upravováno nebo konzervováno a spíše sáhnou po čerstvém produktu. Polotovarům nedůvěřují.
I když se chtějí stravovat zdravě a nezanášet si tělo škodlivými látkami, žijí v úzkosti, a to ke zdravému životnímu stylu rozhodně nepatří. Přílišná posedlost tím, co se má a nemá, je často komplikována rozporuplnými vědeckými studiemi, které se v médiích pravidelně objevují. Člověk, který trpí ortorexií, tedy čas od čas své postoje reviduje podle toho, k čemu se zrovna nejnovější vědecká bádání příklánějí.
Jak této poruše předejít? Jako ve všem, i ve stravování je dobré držet se takzvané zlaté střední cesty. Přílišná touha žít zdravě se může vymknout kontrole a upadnout do opačného extrému, kdy tomu, co jíme, podřizujeme veškerou energii, myšlenky a čas. Odborníci se shodují na tom, že je dobré, aby naše strava byla pestrá, vyvážená, plná vitamínů, minerálů a vlákniny. V tom jim asi každý dá za pravdu. Když si občas zahřešíme, tedy dáme si třeba zákusek nebo kus bůčku, ale netrápíme se tím, vůbec nic se neděje (pokud tedy nejsme diabetici nebo pokud nám to lékaři z nějakého důvodu nezakázali).
Pokud jsme se přistihli při tom, že až příliš pozornosti věnujeme tomu, co je na obalech potravin napsáno a jsme z toho ve stresu, je nutné ubrat a zvolnit. Třeba tím, že pošleme na nákup partnera, který se také chce stravovat kvalitně, ale má potřebný nadhled. Je současně dobré uvědomit si, že na naše zdraví má vliv nejen to, co jíme, ale i vzduch, který dýcháme, a životní prostředí jako takové. Zkrátka a dobře, nemůžeme mít vše pod kontrolou. Nehledě na to, že nejde jen o to, co jíme, ale také jak odpočíváme, zda sportujeme a zda máme dostatek pohybu a spánku.
Jestliže jdou ruku v ruce s ortorexií i další potíže, jako třeba hypochondrie nebo nejrůznější úzkostné stavy, je dobré navštívit specialistu a poradit se s ním na dalším postupu.
Tipy
- Je dobré držet se doporučení lékařů, abychom jedli zdravě, ale nic se nemá přehánět.
- Řiďte se intuitivně tím, na co máte chuť, dopřejte svému tělo, co potřebuje. Neznamená to přejídat se sladkostmi nebo uzeninami, ale nedržet se tak striktně toho, co si kde v médiích přečteme.
- Nedržte se otrocky nejnovějších vědeckých stuií. Co člověk, to individualita, takže každému prospívá něco trochu jiného.
Varování
- Vždy se řiďte tím, co vám řekne lékař, který má přehled o vašem zdravotním stavu, i kdyby nejnovější studie o zdravých potravinách říkaly cokoli.
- Dbejte na to, aby vaše strava byla pestrá.
- Nepodléhejte otrocky módním trendům, které velí zařadit do jídelníčku pokaždé něco jiného, a často jde o exotické potraviny.
Diskuze k článku