Jak poznat Kutnou Horu | tipy
Jak poznat Kutnou Horu | tipy. Kutná Hora je tak známá a turisty z celého světa navštěvovaná, že ji častokrát v řadě svých zamýšlených poznávacích cílů posunujeme stále dozadu. A to je škoda, vždyť znát Hory Kutné je pro Čechy tak trochu „vlasteneckou povinností“. Kutná Hora je krásná po celý rok a v době mimo hlavní turistickou sezonu není přelidněná. Jak poznat Kutnou Horu?
Co je potřeba
Seznam památek v Kutné Hoře
Mapku města s označením památek
Turistické vybavení
Doprava
Kutná Hora je okresní město ve Středočeském kraji. Má něco přes 20 tisíc obyvatel. Doprava do města je snadná všemi běžnými dopravními prostředky: autobusem, vozem a vlakem. Kutná Hora leží na státní silnici číslo dvě z Prahy do Pardubic, případně lze dojet po silnici číslo 38 od Nymburka nebo od Jihlavy nebo z jihu po silnici 126 od Zruče nad Sázavou. Železniční spojení je také dobré, Kutnou Horou prochází dvoukolejná rychlíková trať 230 z Kolína do Havlíčkova Brodu. Nebo lze při větším cestování regionem „posázavským pacifikem“ dojet do Zruče nad Sázavou a tam přesednout na vlak do Kutné Hory.
Ubytování v Kutné Hoře
Kutná Hora je zapsána na seznamu historického dědictví UNESCO, a je připravena na zvýšený zájem turistů. Není žádný problém sehnat ve městě nebo v jeho okrajových částech ubytování. Ceny v turistické kategorii začínají přibližně na několika málo stovkách, ale většina penzionů, privátů a hotelů má ceny vyšší až výrazně vyšší. Kdo nechce zbytečně platit za přespání, obvykle volí levnější ubytování v okolí Kutné Hory. Další možností je nocování v kempech.
Možnosti stravování
V Kutné Hoře je trochu problém s výběrem restaurace – je jich tam tolik, že návštěvník mnohdy ani neví, co by nejraději: středověkou hospodu, staročeskou či klasickou českou kuchyni? Či snad mexické speciality, asijské menu? A nebo jen rychlou pizzerii? Posezení v pivnici? V hlavní sezoně je někdy volba vyřešena přeplněností některé restaurace. Mimo sezonu tento problém odpadá. Mnohé restaurace si zakládají na stylovosti, ať už je pohříchu ten styl jakýkoliv.
Oprášit dějepisné znalosti
Před návštěvou Kutné Hory je možná vhodné vrátit se do školních let a oživit si trochu dějepis. V místě samém je taková koncentrace významných památek, že se historické souvislosti někdy ani nestihnou vynořit. Také je dobré vybavit se turistickými materiály, které poskytne zdejší informační centrum. V městském informačním centru je také možno získat popis poznávacích okruhů při prohlídce města, otevírací dobu jednotlivých památek, cenu vstupného a možnosti uplatnění slev na vstupném.
Vytvořit si plán
Prioritou při návštěvě Kutné Hory by nejspíš měly být: Vlašský dvůr, České muzeum stříbra s prohlídkou středověkého dolu (důlního pracoviště), chrám svaté Barbory, hřbitovní kostel s kostnicí, sedlecký klášter. V dalším sledu se nabízí k vidění: arciděkanství, dům U Rytířů, Jezuitská kolej, kostel Matky Boží Na Náměti, klášter řádu sv. Voršily, kostel sv. Jana Nepomuckého, kostel sv. Jakuba, Kamenná kašna, kaple Božího těla, Kamenný dům, Knížecí dům, Sankturinovský dům, morový sloup a další památky.
Vlašský dvůr
Nejvýznamnější místo středověké Kutné Hory a celého království: královský palác s mincovnou postavený ve 13. století. Zde se razily stříbrné české mince – pražské groše. Objekt byl od počátku své existence chráněn před městem i nepřáteli vlastní hradbou. Vlašský dvůr patří k nejvýznamnějším kutnohorským památkám.
Hřbitovní kaple s kostnicí
Originální výzdoba původně gotické kaple dodnes návštěvníkům nahání strach nebo alespoň šimrání v útrobách. Architekt Jan Blažej Santini–Aichl zvolil jako materiál k výzdobě kaple lidské kosti. Asi nejznámějším sloganem této kaple je upomínka: „Co jste vy, byli jsme i my. Co jsme my, budete i vy.“
Chrám svaté Barbory
Popud k výstavbě monumentálního pětilodního chrámu dali zámožní kutnohorští měšťané, kteří tak chtěli demonstrovat své bohatství. Svatá Barbora (patronka horníků, jak jinak v Kutné Hoře), měla původně jen status kaple, a to přes svou výstavnost. Také v současné době má podle církevní hierarchie určení pouze jako filiální kostel (kostel, při němž není zřízena farnost, a který tak patří do správy faráře sídlícího jinde). Přesto patří k nejkrásnějším památkám české gotiky. Projektantem a prvním stavitelem svaté Barbory byl Jan Parléř, syn stavitele Svatovítské katedrály Petra Parléře.
Muzeum stříbra s prohlídkou dolu
Prohlídka středověkého dolu je atraktivní: návštěvníci dostanou na oblečení „perkytli“ - halenu, která byla součástí hornického oděvu a na hlavu přílbu se svítilnou. Sestoupí do hloubky asi 33 metrů a procházejí asi čtvrt kilometru dlouhou trasu v podzemí. Vytvoří si představu, jak byly středověké doly na stříbro budovány, organizovány a jak nesmírně obtížná byla práce tehdejších horníků. Návštěva středověkého dolu je součástí prohlídky II. okruhu muzea na Hrádku.
Tipy
Tak jako ve většině památkových objektů nebo zón v Evropě bývá ve Dnech evropského dědictví i v Kutné Hoře vstup do většiny objektů zdarma. Dny evropského dědictví (European Heritage Days) se v České republice pravidelně konají druhý zářijový víkend.
Diskuze k článku