Jak pomoci feně s porodem | rady
Jak pomoci feně s porodem | rady. Mladé a nezkušené feny bývají často nervózní, zmatené, před porodem ztrácí chuť k jídlu, často močí, hrabou. Vy byste měli být jejich velká opora a samozřejmě i veterinář, který by v místě potřeby zasáhl. Většinou zvládnete porod bez větších potíží sami doma, a proto zde máte pár užitečných rad, abyste byli na porod dobře připraveni.
Co je potřeba
konzultace s veterinářem
hadřík
prostěradla
dezinfekce
sterilní nůžky
vyhřívaná deka
Březost feny trvá 58 – 65 dní, nikdy nelze stanovit přesný den, ale pokud svoji fenu dobře znáte, nebude vám dělat problém poznat její odlišné chování. Každá fena, ať už rodí poprvé, nebo je to zkušená "rodička", bude před porodem nervózní. Bude přijímat méně potravy, neustále chodit a "hledat místo", kde by své mladé uložila do bezpečí. Ostřílení chovatelé už vědí, že blížící se porod poznáte nejen podle chování feny, popřípadě prasknutí plodové vody, ale také změnou teploty, kterou jednoduše změříte v konečníku psa. Fyziologická teplota u dospělého psa se pohybuje v rozmezí kolem 38 - 39°C, v době, kdy má fena těsně před porodem se její teplota sníží na 36,5 – 37,5°C. Většinou jde tento rozdíl teplot dobře rozeznat a je to velmi dobrý indikátor pro zjištění blížícího se porodu (obvykle 12 - 20 hodin před porodem).
Porod feny můžeme rozdělit na několik fází. Ta první začíná otevřením děložního krčku, kontrakcemi, které někdy na feně nejsou vůbec znát. Záhy následuje fáze druhá, kde jsou děložní stahy čím dál častější a končí vypuzením plodu a následně placenty. Důležité je vědět, že pokud objevíte příznaky stahů, tak do 1 hodiny by měl proběhnout porod. Pokud se tak nestane, je nutné kontaktovat veterináře.
Intervaly mezi štěňaty by se měly pohybovat v rozmezí 15 min – 1 hod. A celková délka porodu závisí na tom, kolik fena má štěňat, většinou trvá 2 - 6 hodin, ale může se protáhnout až na dvojnásobek. Každou jinak nápadnou změnu je důležité raději konzultovat s veterinářem.
Po porodu fena svá štěňata olíže od plodových obalů a jazykem stimuluje dýchání, překousne i pupeční šňurů. Někdy se u fen, které rodí poprvé, stane, že štěňata neolížou a ani nepřekousnou pupeční šňůru, v tom případě je nutné, abyste včas zasáhli. Jinak by to mohlo vést ke zbytečnému úhynu udušením. Proto se nebojte, pokud se fena k tomu nebude mít, otřete štěně sami, a to hlavně hlavičku – dýchací cesty a odstřihněte pupeční šňůru nůžkami. Při stříhání pupeční šňůry mějte na paměti, že čerstvě narozená štěňátka jsou náchylná ke spoustě onemocnění, a proto nezapomeňte nůžky sterilizovat. Pupeční šňůru potom odstřihněte do délky 3 cm, krvácet bude minimálně. Je dobré se předem připravit a tyto všechny potřebné věci, jako je hadřík, popř. prostěradla, desinfekci, sterilní nůžky, vyhřívanou deku mít při ruce, abyste i vy zbytečně nepanikařili.
Mláďata se rodí slepá a holá. Je důležité je držet v teple, nejlépe pořídit vyhřívanou dečku a feně dát k dispozici stále čisté hadříky. Mláďata budou oslabená vůči všem nepříznivým vlivům a náchylná na infekci. Aby do těla dostala ochranné protilátky, je nutné, aby se napila od mámy mleziva, tj mléka, které obsahuje speciální protilátky. Mléčná žláza matky jej vytváří těsně před porodem a 3 - 5 dní po porodu. Je tedy důležité, aby se štěňata napila co nejdříve.
Vždy je dobré pro kontrolu počítat placenty, popřípadě plodová lůžka, abychom si byli jistí, že uvnitř feny už nic nezůstalo. Pokud si nejsme jisti, zajdeme na druhý den s fenou k veterináři na vyšetření. Vyšetření je dobré udělat druhý den po porodu vždy, vyhneme se tak případným dalším problémům a můžeme být klidní a užívat si přítomnosti mláďat.
Pokud vše proběhlo tak, jak má, čeká vás spoustu radosti i starostí s rostoucími štěňaty. Je třeba, abyste jim už začali shánět nové domovy a vychovali je tak, aby byla připravená do dalšího života.
Tipy
Než vám fena porodí, připravte se. Nachystejte si vyhřívanou dečku, sterilní nůžky, hadříky, ručníky, deky, vše co bude potřeba mějte připravené, aby vás nic nezaskočilo. Porod pečlivě kontrolujte a v případě problémů ihned kontaktjte veterináře, se kterým budete předběžně domluveni.
Varování
Pokud uvažujete o připuštění vaší feny, než cokoli podniknete, uvědomte si, že je spousta pejsků v útulcích a spousta štěňat na prodej. Mohlo by se i stát, že některá štěňata nebudete moci udat a zůstanou vám. Proto by se každý chovatel měl nad tímto krokem vážně zamyslet. Mít doma malá štěňátka je krásná věc, ale je nezodpovědné je mít jen ze svého rozmaru a nemyslet na jejich budoucí život. V mnoha inzerátech pak vidíme, že se například labradorskému retrívrovi narodilo 10 štěňat a majitel je už tak zoufalý, že uvažuje o jejich eutanazii. Je to naprostý nesmysl a němělo by vás to ani napadnout. Za tímto problémem stojíte jen a jen vy a musíte s tím počítat.
Diskuze k článku