Jak podat trestní oznámení na exmanžela, který neplatí výživné | rady
Jak podat trestní oznámení na exmanžela, který neplatí výživné | rady. Rozvedla jste se a dítě či děti byly svěřeny do vaší péče s tím, že exmanžel má platit alimenty. Ale neplatí. Řešením, i když ne vždycky ideálním, bývá exekuce. V určitých případech navíc můžete podat trestní oznámení. Náš článek vám poradí, jak na to.
Trestný čin zanedbání povinné výživy
Jestliže exmanžel neplatí výživné po dobu delší než 4 měsíce, s největší pravděpodobností se dopouští trestného činu zanedbání povinné výživy. Trestní zákoník stanoví, že stačí, pokud neplatí výživné z nedbalosti, úmysl se nevyžaduje! To znamená, že se exmanžel nemůže například vymlouvat na to, že nevěděl, že má výživné platit, že neznal číslo účtu, adresu, kde s nezletilými dětmi bydlíte atd.
Jak napsat trestní oznámení
Trestní oznámení nemusíte psát sama. Ani nemusíte platit advokáta. Prostě se vypravíte na policii. Trestní oznámení je povinen přijmout každý útvar Policie ČR a taky státní zástupce. Takže jestli máte státní zastupitelství blíž u domu, můžete toho využít.
Co mít s sebou
S sebou mějte určitě občanský průkaz a soudní rozhodnutí (případně soudně schválenou dohodu), které exmanželovi ukládají povinnost platit výživné. Jestliže máte kontakt na exmanžela (telefon, adresu...), uveďte ho. Když bude policie potřebovat něco dalšího, vyzve vás.
Co exmanželovi hrozí
Může být potrestán trestem odnětí svobody až na dva roky a v určitých případech (vystaví-li vaše dítě nebezpečí nouze nebo byl-li již v posledních třech letech za takový čin odsouzen) až na pět let.
Trestní stíhání
Pokud policie dospěje k závěru, že váš exmanžel pravděpodobně spáchal trestný čin, zahájí trestní stíhání. A to už není legrace. Že dostane maximálně podmínku? Pokud nebude platit i nadále, opět na něj můžete podat trestní oznámení. Potom už reálně hrozí, že půjde do vězení. Tím sice peníze pro své děti nezískáte, ale strach z trestu ho může donutit, aby výživné zaplatil.
Dodatečně zaplatí
Exmanžel bude motivovaný k tomu, aby ještě v průběhu trestního stíhání (nebo dokonce před ním) dlužné výživné uhradil. Proč? Trestní zákoník totiž stanoví, že pokud exmanžel splní svou povinnost dříve, než soud prvního stupně začne vyhlašovat rozsudek a pokud ono neplacení výživného nemělo trvale nepříznivých následků pro dítě, bude beztrestný.
Tipy
Trestného činu zanedbání povinné výživy se samozřejmě může dopustit i matka dětí, pokud jsou v péči otce. Nicméně to jsou spíše výjimečné případy.
Varování
Článek má informativní charakter.
Diskuze k článku