Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat živý plot prospěšný i pro ostatní tvory

Jak pěstovat živý plot prospěšný i pro ostatní tvory

Pokud se rozhodnete pro pěstování živého plotu, nemusíte použít zrovna túje, které často ani nemusí být dobrou volbou. Kvůli své jednotvárnosti a nepropustnosti světla může živý plot z tújí opticky zmenšit zahradu, není ani příliš originální. V našem článku Vám poradíme, jak vybrat keře do živého plotu, pokud myslíte také na ostatní živé tvory, kteří budou Vaši zahradu navštěvovat. Výběrem vhodných kvetoucích druhů rostlin můžete poskytnout potravu včelám, motýlům a dalšímu hmyzu a také ptákům. Navíc si užijete překrásnou podívanou a vůni.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Jaké rostliny jsou vhodné pro výsadbu užitečného živého plotu?

  • Komule davidova – Tato rostlina je známá také pod názvem „motýlí keř“. Určitě je Vám tedy jasné, že na své květy láká zejména motýly, ale také včely a čmeláky. Kontejnerové rostliny sázíme na jaře. Rostlina vyžaduje slunné, dostatečně velké stanoviště a propustnou, výživnou půdu. Můžete si vybrat z několika barevných variant. Správný růst podpoříte radikálním jarním řezem. Před zimou pak komuli chráníme přihrnutím vrstvy kompostu.
2
  • Ptačí zob – Ptačí zob se do živých plotů používá poměrně často. Jedná se o nenáročný keř, který existuje v několika variantách. Pro stříhání a tvarování se nejlépe hodí opadavá varianta, která se vysazuje v předjaří nebo na podzim. Černé plody dozrávají na podzim a nejsou vhodné ke konzumaci. Ptáci jsou však vůči jedu imunní, keř jim tedy poskytne dostatek potravy.
3
  • Dřín obecný – Dřín je keř, který na jaře poskytne potravu včelám a na podzim si na jeho červených plodech pochutnají ptáci. Některé druhy je pak možné použít i pro přípravu džemů a dalších pochutin. Daří se mu na slunečných místech a díky své mrazuvzdornosti a odolnosti roste i tam, kde se jiným rostlinám nedaří. Hodí se do volně rostoucích i tvarovaných živých plotů.
4
  • Dřišťál obecný – Medonosný keř dřišťál je takřka celý jedovatý – mimo plodů, jež na podzim nasytí ptáky. Dřišťál je velmi nenáročný na pěstování, kterému se daří i na suchu a výpalu, je však citlivý na přemokření. Dá se tvarovat po odkvětu nebo v předjaří, dejte však pozor na četné trny.
5
  • Bez černý – Pro stinná místa je možné zvolit velmi známý a prospěšný černý bez. Je třeba jej dostatečně stříhat, aby se příliš nerozrostl.
6

Mezi další vhodné keře patří (mimo mnoho jiných) např. muchovník, bobkovišeň, aronie, kdoulovec, hlošina, kalina, rakytník či hlohyně.

Pro rozdělení zahrady nižším plotem použijte třeba rybízy, angrešty nebo josty.

Tipy

Druhy můžete kombinovat, dosáhnete tak nádherně barevného a proměnlivého plotu prospěšného pro mnoho různých živočichů.

Varování

Květy ptačího zobu mohou některým lidem zapáchat, proto si nejprve promyslete jejich vhodné umístění.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat srdcovku nádhernou růžové květy
Jak pěstovat srdcovku nádhernou
Hledáte nenáročnou kvetoucí trvalku s krásnými květy do vaší zahrádky? Co si pořídit půvabnou rostlinku s vystihujícím jménem srdcovka nádherná? Pěsto…
Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“ | rady a tipy. Jestliže se chystáte plést letos na Velikonoce pomlázky, zhotovte si jednu navíc. Zkuste si z ní…
Jak pěstovat medvědí česnek
Jak pěstovat medvědí česnek
Jak pěstovat medvědí česnek | rady a tipy. Medvědí česnek je oblíbená jarní bylinka, která sice roste i ve volné přírodě, neměla by se však trhat ve v…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.