Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat zelí

03. Květen 2023
Jak pěstovat zelí

I když zelí patří mezi tradiční českou zeleninu, dorazila k nám ze Středozemí. Nejenže je zelí velice chutné, ale i velmi zdravé. Tato zelenina se v oblibě pěstuje na zahrádkách, u nás je známých několik různých odrůd (např. červené zelí, bílé zelí a pekingské zelí). Jeho obliba spočívá i v tom, že pěstování zelí není tolik složité, jak by se mohlo na první pohled začátečníkům zdát.

Co je potřeba

  • kvalitní půdu
  • semena zelí
  • pařeniště
  • vhodný substrát
  • vodu
1

Zelí můžeme rozdělit do 4 základních skupin: rané, polorané, polopozdní a pozdní. Podle toho, jakou odrůdu budete pěstovat, musíte korigovat jejich místo sadby. Semena raného zelí nesázejte přímo na záhony, ale nejprve do pařeniště, kde si je nejprve nechte předklíčit (učiňte tomu tak už v polovině února). Na záhon pak zasadíte malé semenáčky v rozmezí 15 cm. Později záhony protřiďte tak, aby byly rané odrůdy ve sponu 50 x 50 centimetrů a 60 x 60 cm. Polopozdní a pozdní odrůdy zelí nemusíte předpěstovávat, stačí vám, když semena zelí v polovině dubna zasadíte přímo na záhon. Ve vyšších a chladnějších polohách s výsadbou vyčkejte raději na termín po třech zmrzlých (15. 5.). Polopozdní a pozdní odrůdy zelí se sází v rozptylu 70 x 60 cm.

2

Zelí sázejte tam, kde je dobře propustná půda, bohatá na živiny. Na podzim před výsadbou zelí na dané pole (záhon), vše pořádně zryjte a pohnojte chlévskou mrvou smíchanou s kompostem a jemně nasekanou trávou.

3

Zelí si klade vysoké nároky na vodu. Právě proto saďte zelí do takové půdy, která vám vodu dlouho udrží, a ještě jej navíc důkladně zalévejte. Ale pozor! Zelí nesnáší jak nedostatek vody, tak i nadbytek. Zelí zalévejte ráno a večer.

4

Zelí také hnojte. Použijte na to speciální hnojivo pro košťáloviny, které nesmí obsahovat mnoho dusíku.

5

Zelí nezapomeňte také pravidelně okopávat a zbavovat plevele.

6

Zelí sklízejte: rané zelí za 120–130 po výsadbě, polorané zelí sklízejte za 130–140 dní od výsadby, polopozdní odrůdy sklízejte za 150–160 dní od výsevu a pozdní zelí sklízejte dokonce až za 180 dnů od výsevu. Zelí sklízejte samozřejmě ručně.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

materiál na podzimní truhlík
Jak vyrobit podzimní dekorace | tipy
Podzimní dekorace | tipy. Pomalu přichází čas na výměnu předokenních truhlíků s květinami za podzimní výzdobu. Na podzim máme na výběr různé druhy okr…
Jak urychlit zrání rajčat | rady a tipy
Jak urychlit zrání rajčat | rady a tipy
Podzim je tu, noci jsou již chladné a první mrazík může přijít velmi brzy. Pokud pěstujete na zahrádce nebo balkonu rajčata, jistě vám na keřích zůstá…
Jak pěstovat bobkovišeň
Jak pěstovat bobkovišeň
Původní domovinou tohoto stálezeleného keře jsou oblasti V Malé Asii, Persii a okolí Černého moře. Ve střední Evropě se pěstuje již od 15. století jak…
gardenie jasmínovitá kvetoucí keřík
Jak pěstovat gardénii | rady
Gardénie (Gardenia) je rod rostlin z čeledi mořenovité (Rubiaceae). Jsou to beztrnné nebo trnité keře, zřídka i stromy. Rod gardénie zahrnuje asi 130…
červené a bílé hlávkové zelí
Jak vařit z hlávkového zelí | recepty
Nabízíme vám několik tipů a polozapomenutých receptů na jídla z hlávkového zelí. Naši předci říkali, že když je zelí, není hlad a v různých podobách m…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.