Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat zeleninu ze semen

04. Březen 2022
Jak pěstovat zeleninu ze semen

Jak pěstovat zeleninu ze semen | rady a tipy. Pokud nemáte času nazbyt a nechce se vám čekat než vyrostou sazenice, nezoufejte, i tak si můžete vypěstovat vlastní zeleninu. Můžete využít metody přímého výsevu. Má to své výhody. Rostliny mají rozvinutější kořenový systém, lépe využívají vláhu z půdy a využijí i tu z hlubších vrstev zeminy. A co budete potřebovat? Semena zeleniny a tyto základní rady.

Co je potřeba

semena zeleniny, výsevní substrát, konev s vodou na zálivku

1

Při výsevu okurek nakladaček má být teplota půdy alespoň 15 °C. Při takové teplotě vzejdou do 7 až 10 dní. U nás půda této teploty obvykle dosahuje ve druhé polovině dubna nebo začátkem května. Optimální počet rostlin na čtvereční metr je 7 – 8.

2

Rajčata vyséváme nejdříve. Semena začínají klíčit už při teplotě půdy 9 °C, ale při nízkých teplotách je období klíčení velmi dlouhé. Vhodný termín pro výsev je tedy, když má půda nejméně 10 – 12 °C do hloubky 5 cm a je dostatečně vlhká. Sejeme do hloubky 1,5 – 2,0 cm , do sponu 1,0x0,1 – 0,2. V našich podmínkách dosáhne půda uvedené teploty v dubnu.

3

Saláty můžeme vysévat každé dva týdny od jara až do půli léta přímo na záhon. Řádky mají být vzdálené u malých odrůd asi 15 cm a u větších asi 30 cm od sebe. Záhony v průběhu růstu udržujeme bez plevele.

4

Ředkvičky vyséváme co nejdříve na jaře, postupně až do dubna, případně do konce května, do řádků vzdálených 16 – 20 cm a do hloubky 1 cm. Po vzejití porost jednotíme na vzdálenost 5 cm. Později již nevyséváme, neboť pak už ředkvičky vybíhají do květu.

5

Cukety, patizony a další podobné druhy sejeme od druhé poloviny dubna, když teplota půdy dosáhne 13 –15°C. Osivo baklažánů stačí vysít v první polovině května do hnízd po dvou semenech. Spon závisí na vzrůstnosti odrůd, pohybuje se mezi 1,0 – 2,0 x 1,0 – 1,5 m.

6

Vhodný termín pro výsev papriky zeleninové je, když teplota v hloubce 5 cm dosáhne 12 – 13 °C. Při optimálních podmínkách semeno vyklíčí za 3 – 4 týdny. Pokud zasejeme příliš brzy nebo příliš pozdě, vzcházení se snižuje. Sejeme do hloubky 1,5 – 2,5 cm do sponu 50 – 60 x 15 – 20 cm. Pravidelně odstraňujeme půdní škraloup, jinak je vzcházení velmi nízké.

7

Petržel vyžaduje dostatečně hlubokou, vlhkou, lehčí, dobře zásobenou půdu. Nesnáší čerstvé organické hnojení. Vysévejte ji co nejdříve na jaře, aby měla dostatek zimní vláhy. Osivo petržele je citlivé na plynulé zásobení vláhou zejména v průběhu vzcházení a při zaschnutí nebo při vytvoření půdního škraloupu často špatně vzchází.

8

Celer má dlouhé vegetační období. Vysévá se většinou v únoru a březnu, sází začátkem května. Při dobré péči do podzimu doroste. Abychom urychlili klíčení, namočíme osivo na 24 hodin do vody teplé 20 – 30 °C.

Autor: ZBohdalova
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat konifery ze semen | rady
Jak pěstovat konifery ze semen | rady
Jak pěstovat konifery ze semen | rady. Pěstovat konifery ze semen a ještě k tomu na balkóně nebo na zahradě? Proč ne!? Stačí kvalitní semena a odpovíd…
Jak pěstovat v zimě zeleninu | rady
Jak pěstovat v zimě zeleninu | rady
Jak pěstovat v zimě zeleninu | rady. Jestliže chceme svou pravidelnou dávku vitamínů i v zimě, můžeme to vyřešit vlastnoručním pěstováním zeleniny, kt…
Jak pěstovat čekanku | rady
Jak pěstovat čekanku | rady
Jak pěstovat čekanku | rady. Čekanka a její pěstování. Čekanka listová je listová dvouletá zelenina v čeledi hvězdicovité, která vytváří v prvním roce…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.