Jak pěstovat sněženky na zahradě | rady
Jak pěstovat sněženky na zahradě | rady. Na světě existuje přes 400 druhů sněženek. Některé s velkými květy, některé kvetou plně. V našich zahradách nejčastěji roste druh sněženka podsněžník. Ostatní druhy a odrůdy lze obvykle spatřit pouze v botanických zahradách. Nejvýznamnějšími šlechtiteli sněženek jsou Angličané. Podle počasí kvetou sněženky již v lednu a únoru. V chladnějších oblastech třeba až v březnu. Jejich cibulky se vysazují do skupin. Často se pak v zahradě setkáme s tím, že jsou ze záhonů zataženy například do trávy.
Co je potřeba
motyka
rýč
hnojivo
konev
Sněženky nejsou nijak vysoké. Jsou však velmi odolné, pokud jim splníme alespoň základní podmínky pěstování, což je mírně vlhká půda bohatá na humus a polostinné stanoviště. Potřebují kyprou svěží zahradní půdu a místa, kde se v období jejich kvetení nachází dostatek slunečního svitu, ale po odkvětu jsou spíše zastíněná.
Na vhodných stanovištích je možné, že se během několika roků rozrostou. Pod opadavými keři anebo pod stromy často vznikají celé sněhobílé koberce těchto květů. V časném předjaří si tak můžeme udělat radost a bez výčitek si na zahradě natrhat malou kytičku domů do vázy. Sněženky nehnojte, vytvořily by pak mnoho listů a žádné květy. Po odkvětu lze rozdělit velké trsy sněženek na části a zasadit cibulky i s listy.
Sněženky můžeme množit cibulkami anebo je necháme vysemenit. Často se objeví i na místech, kde bychom je ani nečekali, a to je práce mravenců. Těm totiž chutnají semeníky sněženek. Odnášejí si je do svých zásobáren, a tak jsou semena zanesena na různá stanoviště. Bílým květům sněženek to bude slušet zvláště na skalce anebo v záhonech a pod opadavými stromy nebo keři ve společnosti krokusů a jarních bramboříků nebo jaterníků.
Sněženky nehnojte, vytvořily by pak mnoho listů a žádné květy. Po odkvětu lze rozdělit velké trsy sněženek na části a zasadit cibulky i s listy.
Varování
Sněženky jsou jedovaté, takže by se měly pěstovat s velkou opatrností tam, kde jsou malé děti.
Diskuze k článku