Jak pěstovat šefleru
Šeflera pěstování. Šeflera dlanitolistá obsahuje látky dráždící pokožku a sliznici, proto ji řadíme mezi jedovaté rostliny. Jsou to teplomilné a vlhkomilné rostliny, kterým vyhovuje světlá a polostinná místnost, nikoliv přímý sluneční svit. Šeflery jsou původem z tropických zemí, kde ponejvíce rostou jako několik metrů vysoké stromy. Z hladkého kmene vyrůstají dlouhé olistěné výhonky. V bytových podmínkách dorůstá šeflera do výšky až 150 cm a šířky zhruba 60 cm. Jak na pěstování šeflery? Čtěte dále.
Pokud budete šefleru pěstovat doma, nedoporučuje se její vynášení na čerstvý vzduch, který jí nesvědčí. Citlivá je na chladno, proto by pokojová teplota v zimním období neměla nikdy klesnout pod 15°C. Jinak jí vyhovuje běžná pokojová teplota od 20 do 25°C. Pokud ji umístíte na tmavé místo, začne rostlina řídnout.
Od jara do podzimu vyžaduje velice hojnou zálivku, kterou v zimě musíme výrazně omezit. Zalévat je třeba měkkou, odstátou vodou pokojové teploty, raději o něco teplejší. Jelikož šeflera miluje vlhké prostředí, je dobré zejména v letních horkých dnech alespoň jednou za týden rostlinu rosit. Optimální vzdušná vlhkost by měla být kolem 85 %.
Ve vegetačním období bychom měli šefleru alespoň 2x týdně přihnojovat speciálními tekutými hnojivy pro pokojové rostliny přidávanými do zálivky. Hnojiva by neměla obsahovat vápno.
Přesazování mladých rostlinek se doporučuje každý rok, u starších šefler by to mělo být zhruba každé 2 až 3 roky. Ovšem jelikož šeflera roste dost pomalu, přesazovat bychom ji měli jen podle potřeby.
Pokud jde o složení substrátu, který šeflerám vyhovuje, měl by obsahovat dva díly drnovky, jeden díl listovky, jeden díl kompostové zeminy a jeden díl písku. Vhodné je přisypání trošky antuky a dřevěného uhlí pro vylehčení substrátu.
Množení šeflery: Chcete-li šefleru rozmnožovat, pak použijte vrcholové řízky, které se namočí do vody, dokud nezakoření.
Diskuze k článku