Jak pěstovat prvosenku | rady
Jak pěstovat prvosenku | rady. Prvosenku známe pod mnoha názvy: primule, petrklíč anebo dokonce také jako Svatou Petru. Prvosenka je jednou z nejoblíbenějších květin, které nás doprovází jarem. Existuje již celá řada kultivarů, a tak si můžeme vybírat jak mezi nemrazuvzdornými, tak i mrazu odolnými a různě barevnými prvosenkami. Její pěstování není nikterak složité, a pokud si koupíte základ (tedy malou rostlinku), tak její pěstování v domácím prostředí zvládnete, i pokud jste naprostý začátečník.
Prvosenku si kupte ve specializované prodejně, kde máte větší záruku, že dostanete kvalitní, ničím nenapadnutou a dobře ošetřovanou květinu.
Prvosenku umístěte na světlé místo, nikoliv však na přímé slunce a rozhodně ne blízko radiátoru. Aby vám dlouho kvetla, potřebuje teplotu, která se pohybuje okolo 15 stupňů Celsia.
Květinu sázejte do humózní půdy (rašeliny) anebo do substrátu pro pokojové rostliny s pH 6,5 – 7. Sazenici prvosenky zasaďte do malého květináče s dobrou drenáží.
Květinu v době květu zalévejte hojně, na podzim a v průběhu zimy zálivku omezte. Zalévejte měkkou, odstátou vodou do misky pod květináčem. Nikdy nezalévejte přímo do květináče, protože by vám mohly začít uhnívat listy. Pozor na přemokření. I zde platí, lépe méně a častěji.
Hnojte v době vegetace vždy jednou za 14 dní hnojivem pro pokojové rostliny (roztok 0,1 – 0,3%).
Prvosenka vyžaduje větší vlhkost, a proto do misky vložte kamínky, které ji pomohou udržet.
V průběhu pěstování odstraňujte odkvetlé stonky, podpoříte tak další kvetení.
Odstraňujte staré zažloutlé.
Po odkvetení můžete prvosenku přesadit na zahradu, kde vám pak pokvete další rok.
Množte rostlinu vždy na jaře dělením větších trsů. Množení semeny v domácích podmínkách je velmi náročné, ne-li nemožné.
Na zahradu prvosenku sázejte mrazuvzdorné kultivary koncem léta anebo na podzim. Na zimu rostlinu chraňte chvojím.
Diskuze k článku