Jak pěstovat primule | zahrada a rostliny
Jak pěstovat primule | zahrada a rostliny. Primule jsou původem z Číny a v našich končinách jsou spolu se sněženkami a bledulemi prvními posly jara. V obchodech se objevují již v únoru v pestré paletě barev. Podle pověstí se petrklíče na Zemi objevily poté, co svatý Petr otevíral začátkem jara nebeskou bránu a ztratil přitom svazek klíčů. Ty se po dopadu na zem přeměnily ve zlaté květiny – petrklíče. Petrklíčem (pravým) se označují dva druhy – Primula veris a Primula elatior. Pro ostatní se vžil název primulky, i když botanické jméno mají všechny stejné a patří do stejné čeledi. Petrklíče se většinou pěstují jako rostlina „na spotřebu“ tzn. že po odkvětu se vyhazují. Víte ale, že se řadí mezi trvalky? Jsou mnoholeté, nadzemní část každý rok odumírá a v zemi zůstane oddenek. Z jeho oček rostlinka znovu vyroste a při správné péči vám bude dělat radost i několik let po sobě.
Při nákupu primulky vybírejte rostlinku co nejméně nakvetlou, aby vám doma vydržela dlouho. V bytě jim vyberte pokud možno chladnější stanoviště (okenní parapet, chodba). V teplé místnosti vydrží asi měsíc. Zalévejte je nejlépe do misky pod květináčem a nenechte je stát ve vodě, zhruba po hodině ji vylijte.
Primulky mají hlavní období květu od března do května. Rostlinka dorůstá do výšky 10–40 cm podle druhu. Vyskytují se v mnoha pastelových barvách. Ve volné půdě se dobře rozrůstají. Jsou vhodné k osázení květinových mís a truhlíků. Primulky mohou u citlivějších osob podráždit kůži, proto je na místě určitá opatrnost.
Primulkám se bude dařit na slunečném místě i v polostínu. Mají rády vlhkou a humózní půdu, ale nesnášejí půdu přemokřenou a při pěstování v nádobách si musíte dát pozor na přelití, rostlinka na něj citlivě reaguje (zežloutnutí listů). Také přílišné vyschnutí kořenového balu primulky nemají rády. Pozor také na přílišné hnojení, vyvolává poruchy růstu . Ideálním hnojivem je vyzrálý kompost nebo sušený kravinec.
Petrklíč můžete využít i jinak, doporučuji k přečtení tento zajímavý článek https://www.jaktak.cz/jak-vyuzit-prvosenku-jarni.html
Diskuze k článku