Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat papriky

08. Červen 2023
Jak pěstovat papriky

Jak pěstovat papriky – pěstování paprik. Deset zásad, které pomůžou k lepším úrodám této velmi oblíbené zeleniny. Jak pěstovat papriky krok za krokem.

1

Před výsevem semen paprik, nejlépe počátkem února, namočíme osivo asi na jeden den do vlažné vody. Po vysetí paprik do směsi výsevného substrátu s hrubším pískem a po zasypání nejvýše 1 cm této směsi, vše přikryjeme papírem – asi vrstvou 10 cm nad substrátem. Zalijeme přípravkem Previcur proti padání. Zajistíme teplotu kolem 30 °C, aby sazeničky paprik vyrostly do 10 dnů.

2

Přepícháme pevné sazeničky paprik s pravými lístky do truhlíků ve vzdálenosti 5 až 6 cm. Pak můžeme očekávat sazenice 30 až 40 cm vysoké. Pokud se jejich růst zpomaluje, je nutné přihnojovat. Vhodná je teplota nad 20 °C.

3

Sytě zelené, pevné sazenice, otužené několik dnů na slunci a větru, dobře prolité, vybíráme z truhlíku i s kořenovým balem. Sazenice paprik vysázíme do dvou vykopaných stružek vzdálených od sebe asi 45 cm, s mezerou mezi dvojřádky asi 80 cm. Stružky dopředu prolijeme, sazenice sázíme do vzdálenosti 40 až 50 cm do sponu. Pořádně zalijeme. V případě chladnějšího počasí několik dní nezaléváme, je-li náhle příliš horko, zaléváme nebo rosíme tak, aby neopadávaly dolní listy.

4

Když sazenice paprik povyrostou a začnou kvést, vylomíme první květ či malý plod, sdrhneme přízemní listy i s malými přebytečnými odnožemi. Polovinu chodníkové mezery přikopčíme jednomu řádku, polovinu druhému, totéž v dalších mezerách. Zalijeme. Pak zaléváme a přihnojujeme jen do vzniklých stružek.

5

Kvetoucími rostlinami alespoň jednou za dva dny zatřeseme, abychom zajistili co nejlepší opylení a tím velké plody. Odkvetlé lístky setřeseme, aby na rostlinách neplesnivěly. Dobře větráme. Malé plody mířící do porostu vykloníme nejlépe odpoledne ven z větví, aby narostly souměrné, nezdeformované.

6

Rozlámání rostlin s násadou velkých plodů zabráníme nejlépe tak, že mezi krajní (pevné, alespoň metr vysoké) kolíky vypneme drát v takové výšce, aby se neulomily boční větve. K drátu postupně tenkým provázkem přivazujeme jednotlivé sazenice tak, že je vodorovně provázkem obepneme a mezi sazenicemi vždy uděláme uzel. Tím drží ve dvou místech. Při nárůstu porostu přidáváme další drát a podle potřeby provážeme.

7

Papriky zaléváme raději do větší hloubky a méně často. Při kapénkové zálivce udržíme nakypřenou zeminu. Při dozrávání plodů zálivku omezíme, vylomíme střední malé větvičky, aby nočním chladem zapocené plody rychle oschly, nepraskaly a nehnily.

8

Udržujeme čistou okopanou půdu bez trávy. Často obracíme listy a kontrolujeme nástup škůdců, mšic, svilušek, housenek atd. Před jarními i podzimnmi mrazíky uchráníme porost přikrytím netkanou textilií.

9

Ošetřujeme okamžitě. Zpočátku dlouhodobě účinnými prostředky, při sklizni krátkodobými. Otrháme zásobu plodů, abychom znovu sklízeli za několikrát delší dobu, než byl účinek prostředků. Postřiky střídáme.

10

Jako základní hnojení je velmi vhodné zapravit do půdy vyzrálý kravský hnůj, popřípadě jiný dostupný humusovitý materiál. Později přihnojujeme podle barvy a velikosti listů. Malé žlutozelené svědčí o slabé výživě, sytě zelené rovné listy odpovídají přiměřenému hnojení. Příliš tmavé a v žilkách deformované ukazují přehnojení zvláště dusíkem. Hnijící mladé plody jsou důsledkem nedostatku vápníku.

Tipy

Papriky Bajka a Meika vznikly křížením západních odrůd s nejchutnějšími moravskými paprikami. Mají-li dužninu silnou nad 4 mm, jsou velmi dobré i zelené.

Varování

Obě odrůdy paprik jsou odolné vůči chorobám a škůdcům, ale v případě silného napadení je nutné porosty ošetřit.

Autor: lennka
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

https://pixabay.com/cs/photos/pol%c3%a9vkov%c3%a9-greeny-celer-zelenina-869075/
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady. Řapíkatý celer získává stále větší oblibu. Můžeme ho totiž používat jako ingredienci do mnoha jídel a upravovat ho…
Jak pěstovat mangold | rady
Jak pěstovat mangold | rady
Jak pěstovat mangold | rady. Mangold je velmi starou rostlinou, kterou znali již obyvatelé starověkého Egypta. Ti jej nejen pěstovali, ale i šlec…
Jak pěstovat čekanku | rady
Jak pěstovat čekanku | rady
Jak pěstovat čekanku | rady. Čekanka a její pěstování. Čekanka listová je listová dvouletá zelenina v čeledi hvězdicovité, která vytváří v prvním roce…
Jak pěstovat květák
Jak pěstovat květák
Pěstování květáku je poměrně náročné. Květák vyžaduje vhodné stanoviště na půdě s dostatkem vláhy a živin. Zato si můžeme pro pěstování květáku vybrat…
Jak pěstovat ředkvičky
Jak pěstovat ředkvičky
Ředkvičky pravděpodobně pocházejí z Japonska, jsou nenáročné a dají se pěstovat rychle třeba i na balkóně v truhlících. Jsou lahodnou chuťovkou, obsah…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.