Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat mečíky

Jak pěstovat mečíky

Mečíky (gladioly) jsou hlíznaté rostliny se vzpřímenými stonky, klasovitými květy. Známo je na 260 druhů všech barevných odstínů. Mečíky pocházejí z jižní Afriky, pěstování mečíků je mezi pěstiteli velice oblíbené i v našich končinách. Patří mezi nejkrásnější letní květiny, které vykvétají v červenci až srpnu či září.

1

Pěstování mečíků

Mečíky mají rády slunné stanoviště na závětrných stranách zahrady. Sázíme je do humózní a dobře propustné zeminy bohaté na živiny. Mečíky nesnáší příliš zamokřenou půdu. Na jaře před výsadbou půdu přihnojíme. Mečíky sázíme za pomocí sázecího kolíku do hluboce prokypřené půdy, sázíme je na jaře do řádků 20 až 25 cm od sebe, ideálně do hloubky 8 až 10 cm. Mečíky vyžadují vydatnou spodní zálivku. Mečíky kvetou od července do září. Po odkvětu nezaléváme, pokud není velké sucho.

2

Hnojení mečíků

Mečíky přihnojujeme zhruba 14 dní po výsadbě. Ideální je tekuté hnojivo na kvetoucí cibuloviny.

3

Množení mečíků

Množení mečíků provádíme z brutů (korálků), které si rostliny u hlízy vytvářejí. Ty vyséváme co nejdříve na jaře.

4

Přezimování mečíků

Hlízy mečíku sklidíme ke konci září nebo v říjnu, kdy začnou žloutnout. Obvykle 5-7 týdnů po odkvětu. Hlízy mečíků sušíme, ideálně v dobře větrané místnosti při teplotě okolo 20°C (do 30°C), poté je zbavíme suchých slupek a o 10 dnech hlízy uskladníme přes zimu. Přezimování je ideální při 10°C.

5

Choroby a škůdci mečíků

Mečíky mohou trpět bortritidou. Ta se projevuje tmavohnědými nebo červenohnědými skvrnami. Používáme preventivní prostředky. Nejobávanějším škůdcem mečíků je třásněnka mečíková. Jedná se drobnou mušku, vyskytující se nejčastěji na pupenech a poupatech rostlin. Své jméno získala díky dlouhým jemným chloupkům, která zakončují třásnitá křídla. Třásněnka mečíková saje na listech a květech. V době vegetace mečíky stříkáme insekticidy. Mečíky trápí také braničatka mečíková nebo suchá hniloba.

Tipy

Pokud budete výsadbu mečíků provádět postupně od března do května, prodloužíte dobu květu mečíků na zahradě. Důvod je jasný – mečíky kvetou krátkou dobu (zhruba 14 dní).

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat hyacinty | rady
Jak pěstovat hyacinty | rady
Jak pěstovat hyacinty | rady. Silně vonící hyacinty mají na naší zahradě nebo na balkoně či parapetu svou nezastupitelnou roli. Málokdo však ví, že ny…
Jak pěstovat frézie
Jak pěstovat frézie
Vypěstujte si silně vonící frézie sami. Frézie jsou 10 až 40 cm vysoké cibulnaté rostliny pocházející z jižní Afriky s bílými, oranžovými, fialovými,…
Jak vybírat a pěstovat cibuloviny | rady
Jak vybírat a pěstovat cibuloviny | rady
Jak vybírat a pěstovat cibuloviny | rady. Nejzákladnějším kritériem pro rozdělování cibulovin je jejich termín kvetení. Rozdělujeme je na kvetoucí na…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.