Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat maliník

08. Říjen 2023
Jak pěstovat maliník

Jak pěstovat maliník | rady a tipy. Zejména děti ocení maliník na zahradě. Při volbě vhodné odrůdy maliníku je možno sklízet maliny přes celé léto do podzimu. Jestliže je maliník vysazen na vhodném stanovišti, není náročný na péči. Jak pěstovat maliník?

Co je potřeba

  • Pozemek
  • Sazenice maliníku
  • Zahrádkářské nářadí a náčiní
1

Stanoviště

Maliník je původně lesní keř, proto vyžaduje spíše vlhkou a propustnou půdu, která je dostatečně zásobena humusem. Vyhovuje mu mírné zastínění. Místo nesmí být suché, protože maliník je poměrně náročný na vláhu.

2

Výsadba

Maliníky obvykle vysazujeme na podzim, ale možná i jeho výsadba v předjaří, jestliže půda brzo roztaje a sadba maliníku není příliš narašená. Místo výsadby je třeba hluboce zrýt a pohnojit dobrým kompostem. Sázíme-li více keříků, je třeba nechat mezi nimi alespoň půlmetrovou vzdálenost. Výhony maliníku zkrátíme před výsadbou na jednu třetinu původní délky.

3

Je třeba počítat s tím, že se maliník rychle rozrůstá a někdy chová až jako plevel. Jestliže ho vysazujeme k plotu, musíme dbát, aby neprorostl k sousedům. Vykopeme úzký, asi 70 cm hluboký příkop. Na stěnu příkopku směrem k sousedovi dáme dehtový papír a příkop vyplníme škvárou, kterou náležitě udusáme. Před tímto příkopkem uděláme záhon a na ten maliník vysazujeme.

4

Vždy na podzim necháváme na maliníku čtyři až šest nejsilnějších výhonů a ostatní vyřežeme až u země. Maliník plodí na dvouletém dřevě, které hned po sklizni vyřežeme, aby narostly nové silné pruty. Ty pak na jaře zkrátíme asi o třetinu. Maliník množíme odnožemi, které vyrůstají z nahodilých pupenů na kořenovém krčku.

5

Škůdci a choroby

Nejzávažnějším onemocněním maliníku jsou virózy, při kterých listy žloutnou a rostlina je méně produktivní. Chemické prostředky jsou neúčinné, protože viry působí uvnitř buněk rostlin. Částečně pomáhá spálení odplozených výhonů: odstraníme tak i zárodky chorob. Žloutnutí žilnatiny listů je většinou reakcí na příliš zásadité prostředí. Nejefektivnější je přihrnutí kompostem a nastýlka. Chemická ochrana maliníku před živočišnými škůdci není v domácích zahradách většinou nutná. Škodám působeným malinovníky plstnatými a květopasy předcházíme nastýláním. Podzimní odrůdy trpí červivostí jen výjimečně. Není však vhodné pěstovat maliník v blízkosti lesa, úvozů, břehů a podobně, jestliže tam roste planý maliník. Zdrojem šíření škůdců může být i pěstitelsky zanedbaný maliník v sousedově zahradě.

6

Sklizeň

Plody sbíráme opatrně a bez stopky. Pokud nejdou snadno oddělit, nezkoušejte to silou! Sklizené maliny dlouho nevydrží, a to zvláště ve vlhku a teple. Chceme-li je udržet čerstvé pro krátké skladování, odstřihneme nůžkami celý výhon s plody a nedotýkáme se jich.

Tipy

1. Maliníky se žlutými plody jsou sice atraktivní, ale žluté maliny nejsou tak aromatické jako červené.

2. Maliny lze vypěstovat také ze semene. Zkušení zahradníci však raději doporučují nákup sazenic známých odrůd.

Autor: jezzina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat kustovnici čínskou
Jak pěstovat kustovnici čínskou
Jak pěstovat kustovnici čínskou | rady a tipy. Jak již název napovídá, jedná se o rostlinu pocházející z Číny. Kustovnice je keřík dorůstající do…
Jak pěstovat kamčatskou borůvku | rady
Jak pěstovat kamčatskou borůvku | rady
Jak pěstovat kamčatskou borůvku | rady. Kamčatská borůvka (zimolez kamčatský) je ovocnou dřevinou rostoucí jako keř, obvykle do výši 150 cm. Pochází z…
Jak pěstovat oxalis | rady
Jak pěstovat oxalis | rady
Jak pěstovat oxalis | rady. Oxalis, neboli česky šťavel, se vyskytuje v mnoha druzích. Většina z nich připomíná tvarem svých listů náš jetel…
Jak pěstovat gumovník | rady
Jak pěstovat gumovník | rady
Jak pěstovat gumovník | rady. Gumovník, nebo také fíkus, se pěstuje již téměř dvě stě let. Má tmavě zelené, lesklé a tuhé listy, k…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.