Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat majoránku | rady

Jak pěstovat majoránku | rady

Jak pěstovat majoránku | rady. Proč se do pěstování majoránky pustit? Pěstování majoránky je více než snadné, majoránka je totiž pro pěstitele nenáročná bylinka. A její účinky? Působí příznivě proti nadýmání, nechutenství, průjmech a nachlazení, je ale hlavně oblíbeným kořením v kuchyni pro dochucení polévek, omáček a masitých jídel. Jak na pěstování majoránky? Jak na pěstování majoránky za oknem? Tady je pár tipů.

1

Pěstování majoránky

Pěstování majoránky je vhodné na teplém místě chráněném před větrem, majoránce se daří v dobře hnojené, lehce záhřevné a úrodné půdě. Semena majoránky sejeme koncem dubna do truhlíku v pařeništi, přesazujeme zhruba v květnu do trojsponu s mezerami 15 cm. Dodržujeme vzdálenosti, majoránka se košatí do šířky. Majoránku sázíme po 4 rostlinkách do jednoho trsu. Hnojíme organickými hnojivy.

2

Pěstování majoránky za oknem

Pěstování majoránky za oknem v truhlíku je možné na místě s dostatkem světla. V truhlíku nebo květináči nám majoránka vydrží až do jara.

3

Sklizeň majoránky, použití a skladování majoránky

Majoránku můžeme sklízet už začátkem léta. Odřežeme ji asi 6 cm od země, zase nám doroste do podzimu. Majoránku používáme v sušeném nebo čerstvém stavu. Čerstvou majoránku použijeme třeba do bramborové polévky nebo bramborových placek. Majoránku sušíme při teplotě max. do 40 °C, skladujeme v uzavřené nádobě. Majoránku používáme do polévky, pečeně, uzenin, při vaření luštěnin, do omáček či těstovin.

Doporučujeme nakupovat osivo a semena u osvědčeného prodejce Osiva-semena.cz. E-shop nabízí přes 1000 druhů netradičních kultivarů semen exotických rostlin, léčivých a aromatických bylin, palem vhodných i do našeho podnebí, kvetoucích rostlin nádherných barev, vůní a tvarů, tradiční i netradiční zeleniny a užitkových rostlin. Nízké ceny a krátké doby doručení, nakupování z pohodlí Vašeho domova.

Tipy

Čaj (nálev z majoránky): 2 lžičky suché drcené natě přelijeme ¼ l vroucí vody a necháme 15 minut stát. Pijeme 1 šálek denně proti nadýmání, žaludečním křečím, pro uklidnění, při migréně a bolestech hlavy.

Mast z majoránky: 1 čajovou lžičku sušené natě vaříme 1 minutu s 1 polévkovou lžící červeného vína. Přidáme 1 lžíci másla, roztavíme a přecedíme. Po vychladnutí uložíme do lednice. Vtíráme do nosu při rýmě.

Mast z majoránky na špatně se hojící rány: 1 lžičku šťávy vylisované z čerstvé natě rozetřeme s 5 lžičkami nesoleného másla nebo borové vazelíny. Mast přikládáme na špatně se hojící, mokvavé a zanícené rány.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak dále pěstovat bylinky ze supermarketu | bazalka
Jak dále pěstovat bylinky ze supermarketu
V supermarketech jsou běžně k dostání čerstvé vzrostlé bylinky v malých květináčích, které jsou určeny pro kuchyňské využití. Z takto zakoupených rost…
Jak pěstovat medvědí česnek
Jak pěstovat medvědí česnek
Jak pěstovat medvědí česnek | rady a tipy. Medvědí česnek je oblíbená jarní bylinka, která sice roste i ve volné přírodě, neměla by se však trhat ve v…
Jak na domácí kopřivový med | recept
Jak na domácí kopřivový med | recept
Kopřivový med | recept. Med smíchaný se šťávou z májových kopřiv je skvělý pro jarní detoxikaci, čistí krev, pomáhá při chudokrevnosti a posiluje imun…
Jak uchovat zelené bylinky na zimu
Jak uchovat zelené bylinky na zimu
Uchovávání bylinek | způsoby. Bylinky z dovozu jsou na trhu k dostání celoročně. Cena je vysoká a chuť a vůně mnohdy neodpovídá tomu, na co jsme zvykl…
Jak pěstovat devětsil | rady
Jak pěstovat devětsil | rady
Jak pěstovat devětsil | rady. Devětsil je bylina, kterou můžete nalézt volně v přírodě v podhorských a horských oblastech, miluje hlavně vlhké lesy. R…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.