Jak pěstovat kamélie | rady
Jak pěstovat kamélie | rady. Pro Evropana má kamélie nádech exotiky. Neznámá nám však není. Kamélie je vlastně rostlina blízce příbuzná s čajovníkem. Bývá nazývána čínskou nebo taky japonskou růží. Z Dálného východu v 18. století byly do Evropy dovezeny první rostliny. Jak kamélie pěstovat? Tady jsou tipy a rady.
Co je potřeba
vhodná nádoba
substrát na rododendrony a azalky
Ideálním prostředím pro kamélii je chladný skleník. Ten však nemá k dispozici každý, a tak anebo právě proto většina z nás je pěstuje jako přenosné rostliny v nádobách. Přes léto je kaméliím nejlépe venku, na čerstvém vzduchu. Na zimu je však musíme přestěhovat do domu.
Koncem května vyneste kamélii ven, na chráněné polostinné místo. Venku by měla zůstat co nejdéle, avšak pouze do prvních mrazíků. Za mrazivých dnů nemohou zůstat venku ani odolné kultivary. Kořeny v nádobě jsou totiž citlivé a promrznutí balu by je mohlo nenávratně poškodit. V zimě jim vyhovuje nejlépe nízká teplota mezi 0 až 5°C.
Kamélie se množí běžně řízky. Tyto však koření velmi dlouho a špatně. Ideální doba na řízkování je únor až březen a pak až srpen. Řízky tedy upravíme na délku 6 až 8 cm a nasázíme je do předpřipravené půdní směsi. Tu získáme promícháním rašeliny a písku v poměru 1 : 1. Řízky pak překryjeme vhodnou sklenicí. Tím jim k zakořeňování vytvoříme příznivější klima, a to za teploty kolem 25°C. Mladé zakořeněné rostlinky pak přesadíme do malých květináčů. Pro zalévání je nejvhodnější měkká dešťová voda. Pro vysazení do zahrady se hodí pouze rostliny s již vyzrálým dřevem, což mohou být nejdříve po čtyřech letech. Stanoviště by nemělo být vystaveno přímému slunci, to by mohlo spálit lesklé listy.
Kamélie se spokojí s poměrně malým božstvím hnojiva, neboť rostou jen od dubna do července. Kamélie v květináčích přihnojujte v těchto měsících jedenkrát týdně hnojivem pro rododendrony rozpuštěným v zálivkové vodě. Taktéž jim však můžete dopřát speciální hnojivo pro kamélie a azalky.
Jelikož vítr stále zelené koruny kamélií vysušuje, mělo by být stanoviště chráněné. Místo u zdi jim poskytne teplo a ochranu před studeným větrem. Taktéž ideálními bariérami mohou být živé ploty. Ale pozor, na příliš tmavých místech vytvářejí rostliny jen velmi málo poupat.
Diskuze k článku