Jak pěstovat japonský topol | rady
Jak pěstovat japonský topol | rady. Pěstování japonského topolu se vyplatí těm, kteří rychle rostoucí dřevinu hodlají využít jako levné palivové dříví, na výrobu briket a pelet nebo jako živý plot, větrolam nebo protihlukovou bariéru. Průmyslově využívaný japonský topol je ale i okrasná dřevina, která se bude vyjímat na zahradě. Při pěstování japonského topolu si musíte nejprve uvědomit, kolik kusů dřeviny chcete vlastně pěstovat. Dřevo japonského topolu má vyšší výhřevnost než hnědé uhlí a jednu z nejvyšších výhřevností mezi dřevinami vůbec. Dřevo můžete sklízet již po 4 letech.
Co je potřeba
sazenice japonského topolu
zemina
vhodné stanoviště
orbu
hnojivo
vodu
Rok předtím, než japonský topol zasadíte, pozemek na sázení dřeviny vhodně upravte. Půdu důkladně odplevelte, pak pěstební plochu pořádně na podzim zorejte. Orba by měla být hluboká, aby došlo k důkladnému provzdušnění půdy.
Do takto přichystané půdy pak sázejte řízky anebo sazenice japonského topolu, ideálně v období od poloviny března do dubna. Řízky japonského topolu před výsadbou na 24 hodin namočte do vody. Kořenové sazenice japonského topolu nezasazujte na jaře ale na podzim, ideálně okolo první poloviny listopadu.
Dřevinu zasaďte na světlé místo v 50-centimetrovém rozptylu a v řádcích vzdálených od sebe 2 až 2,5 metrů.
Okolí japonských topolů pravidelně odplevelujte. Pokud byste půdu neodplevelovali, jiné rostliny by jim braly cenné živiny a topoly by pak chřadly. Zeminu okolo topolů mulčujte.
Japonský topol potřebuje při pěstování středně vydatnou zálivku. Hlídejte také půdu, aby nebyla nikdy suchá.
Dva měsíce po výsadbě japonský topol pohnojte. Další hnojení topolu obvykle není nutné. Hnojte pouze tam, kde je půda doopravdy velmi chudá na živiny.
Japonský topol množte s pomocí cca 20-cetimetrových řízků o průměru 0,5 až 2,5 cm.
Diskuze k článku