Jak pěstovat gloxinie
Gloxínie je krásná pokojová, ale i balkónová květina původem z Brazílie. Rostlina gloxínie má velké listy, které vynikají sametově hladkým povrchem, a nad nimiž rostou na krátkých stopkách květy. Gloxínie má květy velké, zvonkovitého tvaru a nejrůznějších barevných variacích. Květy bývají nejčastěji bílé, červené, růžové, fialové, ale i v dalších barvách. Podívejme se společně na to, jak pěstovat gloxínie krok za krokem.
Popis rostliny a její druhy
Gloxínie – Sinningia speciosa z čeledi Gesneriaceae má nepříliš známé české jméno – obdule. Rod zahrnuje asi 20 druhů vytrvalých nízkých rostlin, dorůstajících do výšky 30 cm, s oddenkovými hlízami, křehkými, širokými vejčitými listy a květy se zvonkovitou korunkou. Gloxínie kvetou od dubna do října a na rostlinách se často objevují všechny květy současně. Květy jsou bez vůně.
Setkat se můžete se čtyřmi základními typy:
- S. crassifolia – málo se větví, tuhé listy, dobře tvoří hlízy
- S. grandiflora – velké květy o průměru11–12 cm
- S. multiflora – menší květy 9–10 cm
- S. multiflora-grandiflora – mnohokvěté a velkokvěté rostliny
Jaké má nároky na pěstování – umístění, zálivka, hnojení
Gloxínie vyžadují místo s rozptýleným světlem bez přímého poledního slunce. Daří se jim i v polostínu. Nesnášejí průvan.
Rostliny zalévejte spodem, aby se voda nedostala na listy a květy. Zalévejte opatrně, přelití jim nesvědčí, květy pak rychleji uvadají. Během kvetení každý týden přidávejte tekuté hnojivo do vody na zalévání.
Pravidelně odstraňujte poškozené listy a odkvetlé květy.
Na podzim po odkvětu začne rostlina žloutnout, postupně omezte zálivku a jakmile nadzemní část odumře a gloxínie zatáhne, nechte ji v klidu bez zalévání. Hlízy nechte přezimovat v suchu v místnosti s teplotou nejlépe okolo 15 °C. Na jaře je můžete znovu vysadit.
Gloxínii pěstujte v zemině s mírně kyselým pH (rozmezí 5,5–6,5). V zahradnictví poptávejte rašelinový substrát.
Gloxínie se mohou pěstovat i hydroponicky v čisté rašelině.
Přesazování a dělení rostliny
Přezimované hlízy v březnu vysazujte do čerstvé zeminy do květináče jen o málo většího, než byl původní. Nezapomeňte na dobrou drenáž. Hlízy sázejte tak, aby jejich povrch nebyl zakrytý zeminou (musí být na její úrovni). Květináče dejte do místnosti s teplotou 21 °C, aby se nastartoval růst.
Hlízy byste neměli udržovat déle než 2 či 3 roky. Rostliny pak méně uspokojivě rostou a kvetou.
Jak gloxinie množit v domácích podmínkách
Gloxínii lze množit semeny, stonkovými řízky, listy nebo dělením hlíz.
Výsev semen – semena vysévejte počátkem roku kdykoli, rostliny ze semen pokvetou zhruba za 5 měsíců, kdy hlízy dosáhnou květní velikosti. Ideální teplota pro pěstování je cca 21 °C. Opatrně zalévejte, při přelití mladé rostlinky napadá hniloba.
Řízkování gloxínie – vrcholové stonkové řízky dlouhé 5 až 7 cm nechte zakořenit v rašelinovém substrátu při 21 °C.
Dělení hlíz – hlízy nožem rozkrájejte na části, každá musí mít očko.
Množení listem – listové řízky odebírejte v létě, kdy jsou již plně vyvinuté a vyzrálé, postup:
- Vyberte zdravý list a u báze ho z rostliny odstříhněte, řapík odstraňte
- List položte spodní stranou nahoru na tvrdou podložku a na několika místech nařízněte hlavní žilnatinu pod místem větvení (prostředek)
- Položte ho do misky s drenážní vrstvou, zeminou a centimetrovou vrstvou písku lícem nahoru a přichyťte ho drátkem, aby se místo řezu dotýkalo povrchu
- Přikryjte sklem nebo folií, udržujte při 21 °C a opatrně zalévejte tak, aby zemina nevyschla ani nebyla přemokřená
- Jakmile z naříznutých cév vyrostou nové rostliny a mají 2 až 3 listy, zvedněte list z písku, jemně je odtrhněte a zasaďte po jednom do květináče
Mladé rostliny pěstované ze semen či řízků byste měli přesadit dvakrát až třikrát za růstové období.
Proč se gloxinii nedaří?
Gloxínie mohou být napadeny třásněnkami, sviluškami nebo mšicemi. Příznaky napadení se projevují na vzhledu listů. Jakmile škůdce identifikujete, okamžitě zasáhněte! Jak se zbavit mšic, se dočtete třeba tady.
Dalšími možnými chorobami jsou padlí, hniloba, plísně a různé virózy. Předcházet jim můžete správnou péčí, silná a zdravá rostlina je odolnější než ta, která strádá v nevhodných podmínkách.
Pokud si nevíte rady se záchranou rostliny napadané škůdci či nemocí, nechte si poradit u odborníků v jakémkoli zahradnictví. Doporučí vám i vhodné přípravky na ošetření.
Gloxínie je atraktivní rostlina, která vám svými květy přinese mnoho radosti. Při troše péče a pozornosti vydrží rostlina dva nebo tři roky, pak je lepší vypěstovat novou. A pokud se vám nepodaří ji udržet, nezoufejte, na jaře to můžete zkusit s výsevem anebo na jistotu s koupenou gloxínií z obchodu.
Diskuze k článku