Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat gardénii | rady

gardenie jasmínovitá kvetoucí keřík

Gardénie (Gardenia) je rod rostlin z čeledi mořenovité (Rubiaceae). Jsou to beztrnné nebo trnité keře, zřídka i stromy. Rod gardénie zahrnuje asi 130 druhů, přičemž nejčastěji pěstovaná, jako pokojová rostlina, je gardénie jasmínovitá (Gardenia jasminoides) vznešeně vypadající keřík s nádhernými bílými květy. Pěstování gardénie je poměrně náročné. Pokud se rozhodnete tuto okouzlující rostlinu s nádhernou vůní pěstovat, rozhodně si přečtěte článek, jak na to, abyste byli úspěšní a gardénie prospívala k vaší radosti. 

Popis rostliny a rady pro nákup

Gardénie jasmínovitá má oválné, lesklé, tmavě zelené, kožovité a zašpičatělé listy. Až deseticentimetrové květy s příjemnou (pro někoho těžkou) vůní jsou nejprve čistě bílé, ve stáří se jejich barva mění na sytě krémovou. V dobrých podmínkách keřík může narůst do výšky až 1,5 metru a vyplní plochu až 1 m².

Gardénie se prodávají za rozkvětu. Vyberte si rostlinu se svěžími zelenými listy, s množstvím nasazených poupat a pěkným tvarem. Běžně dostanete koupit zhruba třiceticentimetrovou rostlinu, počítejte s tím, že gardénie pomalu roste (max. 15 cm za rok).

detail květu gardénie

Jaké má nároky na pěstování – umístění, zálivka, hnojení

Gardénii postavte na vzdušné světlé místo, kde má hodně sluníčka. Pozor však na polední úpal a také průvan. Aby se gardénii dařilo, potřebuje minimální teplotu 15–18 °C v létě, aby uspokojivě vykvetla. V zimě, kdy rostlina odpočívá, se musí pohybovat okolo 15 °C. 

Pozor! I když se o gardénii říká, že je to přenosná rostlina a že je tedy možné ji v létě dát na zahradu, ve skutečnosti nerada mění stanoviště. Mějte ji proto raději na jednom místě.

Gardénie potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost, a proto je nutný pravidelný postřik rostliny vlažnou vodou po celý rok. Při rosení nezapomeňte dlaní zakrýt květy, voda by je poškodila.

Abyste gardenii zajistili dostatečnou vlhkost, postavte ji na misku s kamínky, které udržujte vlhké.

Gardénie hned tak v něčem neporoste. Nesnáší zásaditou půdu, a proto jí sázejte do kyselého rašelinového substrátu, napůl smíchaného s listovkou. Vyvarujte se vápníku! Nesmí být v zemině, ani v hnojivu a ve vodě.

Květinu zalévejte vlažnou odvápněnou vodou tak, aby zemina nebyla nikdy suchá. V zimě zálivku omezte. Nejlepší vodou na zálivku je dešťová anebo převařená voda.

V průběhu vegetace gardénii hnojte jednou za 14 dní tekutým hnojivem. V zimě přihnojujte pouze jedenkrát měsíčně.

Kdy gardenii přesazovat a jak rostlinu udržovat

Každoroční přesazování není nutné, pokud květina nevyrostla ze svého květináče. Pokud již kořeny prorůstají květináč a přesadit ji musíte, udělejte to na jaře. V žádném případě ji však nesmíte přesazovat v době, kdy již nasadila poupata nebo dokonce kvete.

Abyste udrželi hezký tvar keříku, odstraňujte vyčuhující větvičky, nejlépe počátkem jara (v březnu). Starší rostliny můžete seřezat po odkvětu, mladým rostlinám v létě vyštipujte růstové vrcholy, aby se keřík větvil.

Jak gardenii množit v domácích podmínkách

Rostlina se nejsnáze rozmnožuje pomocí řízků. Na přelomu zimy a jara proto uštípněte vrcholové řízky s alespoň 2 páry listů a růstovým vrcholem a nechte je zakořenit v substrátu pro množení nebo směsi písku a hlinité zeminy v poměru 1:1. Řízky by měly být asi osm až deset centimetrů dlouhé. Stonek seřízněte těsně pod druhým párem listů, listy odstraňte a řízek vložte do substrátu s listy v úrovni zeminy. Pro lepší zakořenění ji zakryjte polyetylénovým sáčkem, čímž zajistíte dostatek tepla. Nechte při teplotě asi 18–21 °C alespoň 4–6 týdnů. Nenechte půdu vyschnout.

detail bílý plný květ gardénie

Proč se gardénii nedaří a nekvete

Může to být způsobeno:

  • rychlým kolísáním teplot – někdy pomůže kousek polystyrénu pod květináč
  • nedostatkem nebo přebytkem živin – pravidelně přihnojujte
  • špatné odvodnění půdy – květináč musí mít dobrou drenážní vrstvu (kamínky, štěrk, keramzit)
  • nevyhovující pH zeminy – gardénie preferuje kyselou půdu s pH mezi 5–6
  • nedostatek světla – rostlinu přeneste na vhodnější místo
  • škůdci – pravidelně rostlinu prohlížejte a včas zakročte
  • průvan – rostlinu přeneste

Věděli jste, že

Vonná silice z čínské gardénie jasmínové (Gardenia jasminoides) se využívá v parfumerii? A vůně gardénie se hodí pro zrozence ve znamení Lva? 

V Číně bylo zvykem zasvětit každému měsíci v roce posvátný květ. Gardenie patří k listopadu.

Květy gardénie v květomluvě říkají: „Jste krásná.“ Jsou také symbolem tajné lásky.

V tradiční čínské medicíně se plody gardénie (viz obrázek) praží a následně využívají mj. k léčbě zánětů, bolestí hlavy, hypertenze, jaterních onemocnění a horečky.

Plody gardénie se používají jako potravinářské barvivo.

 

 

 

plod gardénie

Varování

Gardénie není pro člověka jedovatá ani nebezpečná. To ale neplatí pro psy a kočky. Květy a listy gardénie obsahují toxiny, které u nich mohou po požití způsobit výrazné průjmy.

 

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat netík | rady
Jak pěstovat netík | rady
Jak pěstovat netík | rady. Netík je kapradina, která se u nás pěstuje jako pokojová rostlina. Tato kapradina k nám dorazila z tropů. K tomu, aby se ne…
Jak zazimovat zeleninovou zahradu
Jak zazimovat zeleninovou zahradu
Jak zazimovat zeleninovou zahradu | rady a tipy. Měsíc říjen patří do ročního období, kdy je na zahradě nejvíc rušno. Chladnější počasí a stále se zkr…
Jak se zbavit krtka | rady
Jak se zbavit krtka | rady
Jak se zbavit krtka | rady. Krtek na zahradě je vítán asi tak, jako jed v jídle. Zahradnicí určitě nejsou na rozdíl od malých dětí příznivci krtečka,…
Jak pěstovat vistárie | rady
Jak pěstovat vistárie | rady
Jak pěstovat vistárie | rady. Vistárie a jejich pěstování. Vistárie známe jako velké dřevnaté liány, které se popínají po pergolách, plotech a vchodec…
Jak pěstovat africkou fialku | rady
Jak pěstovat africkou fialku | rady
Jak pěstovat africkou fialku | rady. Africká fialka je nenáročná, leč krásná květina, kterou dokáže vypěstovat i naprostý zahradnický začátečník. Přiš…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.