Jak pěstovat dlužichu | rady
Jak pěstovat dlužichu | rady. Dlužicha má svůj domov v Severní Americe. Roste trsovitě, má dlouhé okrouhle srdčité trsovité listy, které vytvářejí naspodu růžici. U nás se pěstují hlavně kříženci dlužichy, zvané hybridy, vysoké 40 až 70 cm. Dlužicha je trvalka, která kvete od května do července růžovými a červenými květy. Na pěstování je dlužicha nenáročná, otužilá a svými listy nás vždy upozorní na přicházející podzim.
Dlužicha vyžaduje pro pěstování teplé a vlhké stanoviště, kde je světlo až polostín. Vyloženě nesnáší úpal a sucho.
Půda může být běžná zahradní zemina, která je dostatečně propustná, ale může být i těžší, snáší i mírně vápenitou půdu.
Starší rostliny se musí častěji přesazovat a dělit. Množení se provádí dělením z různých částí kořenu.
Pečování o dlužichu není náročné. Vyžaduje pravidelnou zálivku, občasné přihnojení a kypření půdy.
Dlužichy se využívají ke skupinové výsadbě, nebo k výsadbě do kontejneru, na obruby, do skalek, do smíšených trvalkových záhonů, do podrostů keřů a lze je i řezat jako okrasné květiny do váz. Nejčastěji se dlužichy vysazují, aby vytvářely koberce. Jejich hlavní okrasná hodnota spočívá v listech, jelikož květy jsou většinou droboučké a málo nápadné. Pokud má dlužicha dostatek světla, její listy se krásně zbarvují.
A co zazimování dlužichy? Na zimu je potřeba dlužichu přikrýt na záhonu listím, chvojím nebo propustnou fólií.
Dlužicha je opravdu nenáročná trvalka, kterou můžete pěstovat po řadu let. Na zimu většina listů postupně zmizí, ovšem na jaře se znovu rozrostou. Pro celoroční pěstování na zahradě jsou vhodné trvalkové záhony nebo skalky. V kombinaci různých odrůd můžete osadit i velké plochy.
Skvělou okrasu vám udělá nízká dlužicha, jejíž různobarevné odrůdy se hezky kombinují. Rovněž ve spojení s tymiánem nebo šalvějí ji to sluší, stejně tak spolu s drobnými podzimními bramboříky, brslenem nebo skalníkem. Hodí se i jako drobný podrost pro kvetoucí astry nebo drobné chryzantémy. Dlužicha se však dobře hodí i jako samostatná rostlina.
Diskuze k článku