Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat brusinky | rady

Jak pěstovat brusinky | rady

Jak pěstovat brusinky | rady. Brusinky jsou lesní plody, které jsou nejen velmi chutné, ale také zdravé. Pomáhají při zánětu močových cest, obsahují mnoho antioxidantů, snižují krevní tlak. V kulinářství se brusinky používají na mnoho způsobů, u nás známe brusinkovou omáčku, brusinkovou marmeládu, brusinkovou šťávu, víno, atd. Nemusíte však za brusinkami jen do lesa, můžete si je vypěstovat na zahradě, nebo dokonce i doma v květináči. Jak na to? Pěstování brusinek krok za krokem.

1

Pěstování brusinek nedá žádnou zvláštní práci. Jejich keříčky jsou půdopokryvné, takže je můžete nechat růst na záhonu, kde například budete pěstovat rybíz nebo kanadské borůvky. Brusinkám se daří i pod rododendrony, nebo když jsou součástí vřesoviště.

2

V zahradnictvích nabízejí několik druhů a odrůd brusinek. Na našich zahradách se nejčastěji pěstují brusinky pravé, brusinky velkoplodé nebo kanadské brusinky. Ty mají obzvláště velké plody, i když poněkud jinou chuť, než na jakou jsme zvyklí u brusinek lesních.

3

Nejlépe je koupit brusinky v zahradnictvích vysazené v kontejnerech. Pokud mají brzy zjara nebo na podzim na sobě ještě plody, je to ideální stav pro vysazení, které však můžete provádět po celý rok.

4

Nejlepší podmínky pro pěstování brusinek jsou v polohách od nížin až po nadmořskou výšku kolem jednoho tisíce metrů tam, kde je půda spíše kyselá a nezaplevelená.

5

Brusinkám vyhovuje polostín, špatně jim dělá prudké sluníčko a sucho. Pokud je vysadíte na slunné stanoviště, je potřeba udržovat stále mírně vlhkou půdu.

6

Vysazujeme každou sazeničku brusnice zvlášť do jamky velké cca 30x30x30 cm, kterou vysypeme rašelinou. Ideální substrát si připravíte promísením vřesovištní rašeliny s kompostovou zeminou, lesní hrabankou, trochou pilin, písku a listí.

7

Pěstování brusinek v květináčích, nebo v různých nádobách znamená hlídat vlhkost půdy. Škodlivé je však přelívání, neboť mokro znamená zahnívání kořínků a odumírání celé rostliny. Proto je důležitá kvalitní drenáž a zalévat jen v období delšího sucha dešťovou vodou.

Tipy

Pokud se záněty močových cest opakují, dobrý efekt mají právě kanadské brusinky, které napomáhají prevenci.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat eukalyptus | rady
Jak pěstovat eukalyptus | rady
Jak pěstovat eukalyptus | rady. Eukalyptus, neboli česky blahovičník, je druh dřeviny, která se vyskytuje v přírodě v mnoha odrůdách stromů…
Jak pěstovat tilandsie | rady
Jak pěstovat tilandsie | rady
Jak pěstovat tilandsie | rady. Tilandsie jsou zajímavé rostliny, které k životu nepotřebují ani zem ani kořeny. Stačí jim vzduch, světlo a rosa. Pro s…
Jak a co udělat v dubnu na zahradě
Jak a co udělat v dubnu na zahradě
Po dlouhé zimě je tu konečně jaro a než se pustíme do klasických celoročních prací na zahradě, jako je pletí, kypření a zalévání, máme dnes v plánu si…
Jak a co udělat v květnu na zahradě
Jak a co udělat v květnu na zahradě
Květen je snad tím nejkrásnějším měsícem v zahradě, ale my touhle dobou máme obvykle tolik práce, že se málokdy zastavíme, abychom si vychutnali krásu…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.