Jak pěstovat bonsaje | návod
Jak pěstovat bonsaje | návod. Bonsaje se u nás těší narůstajícímu zájmu. V jiných zemích se pěstování bonsají stalo vyhledávaným koníčkem i uměním už mnohem dříve, Češi je začali objevovat teprve nedávno, k výraznému rozšíření došlo až po roce 1989. Pěstovat bonsaje můžeme i ve svém bytě, kde jim dopřejeme dostatek slunce, což uvítají i ti, kteří nemají zahrádku a bydlí v panelovém bytě.
Co je potřeba
nůžky na bonsaje
Zalévání
Pokojové bonsaje pěstované v českých domácnostech pocházejí obvykle z tropických a subtropických oblastí. Malolisté bonsaje jako jilm, serisa, nebo sagrécie vyžadují větší množství sluníčka a častější zalévání. Bonsajím se silnými listy pro změnu voda v podmisce příliš neprospívá. Bonsaje zaléváme odstátou vodou (nebo převařenou) nejlépe pokojové teploty. Fíkusy uvítají teplejší vodu, okolo 40 stupňů Celsia. Při zalévání se řiďte barvou zeminy - ta by neměla být příliš světlá. Podle toho udržujeme také vlhkost. V zimě nesnášejí přetopenou místnost, mají totiž rády vlhkost okolo 40 až 50%.
Sluníčko
Ostré sluneční paprsky zejména v letních dnech bonsajím na našem parapetu neprospívají. Proto volíme spíše polostín, ovšem s dostatkem slunečního svitu. Bonsajím prospívá letnění - tzn. že bonsaje během letních měsíců umístíme ven (třeba na balkon), ovšem dáváme pozor, aby nebyly vystavené ostrému slunci.
Odlistění
Během května až června u bonsají provedeme odlistění. Odstřihneme nůžkami listy a ponecháme pouze řapíky listů. Nové listy, které narostou budou menší. A bonsaj bude košatější. Takhle upravenou rostlinu vyneseme ven. Nůžky na bonsaje můžeme zakoupit ve specializovaných obchodech se zahradnickými potřebami.
Tvarování bonsají
Od bonsají očekáváme, že budou mít podobu stromu, ovšem ve velmi zmenšené podobě. Tvarování kmínku je velmi oblíbenou činností milovníků bonsají. Tvarování je vhodné především u těch levnějších kousků. Ceny bonsají se pohybují od 350 Kč do 3500 Kč. Tvar japonských bonsají Wikipedie řadí do pěti základních kategorií - vzpřímený styl (rovný kmen), volně vzpřímený styl (kmen může být mírně zvlněný), šikmý styl, polokaskádový styl (s vodorovným kmenem) a kaskádový styl (kmen se ohýbá pod úroveň země). Tvarovat můžeme několika cestami. Pravidelným ostřihováním vrcholných pupínků nebo hliníkovým či měděným drátem, kdy drát pečlivě ovineme na kmínek bonsaje. Tvarovat lze i nákladem nebo kolíčky.
Doplňování živin
Při péči o bonsaj dbáme na to, aby "náš miniaturní stromeček" měl dostatek živin. V hypermarketech jako je Hornbach dnes můžeme zakoupit vhodnou směs. Dobře poradí však v menších obchůdcích zabývajích se prodejem rostlin.
Doplňky
Praktickými dopňky své dílo završíme. Vhodným a vkusným doplňkem je podstavec pod bonsaj, který pořídíme za cenu okolo 300 korun. Zajímavým pomocníkem nám může být lepidlo na větve, které využijeme, když budeme nešikovní a bonsaji ulomíme větvičku. Lepidlem můžeme větévku umístit na původní místo a zvýšit šanci zahojení rány.
Diskuze k článku