jaktak.cz

Jak pěstovat bonsaje | návod

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč

Jak pěstovat bonsaje | návod. Bonsaje se u nás těší narůstajícímu zájmu. V jiných zemích se pěstování bonsají stalo vyhledávaným koníčkem i uměním už mnohem dříve, Češi je začali objevovat teprve nedávno, k výraznému rozšíření došlo až po roce 1989. Pěstovat bonsaje můžeme i ve svém bytě, kde jim dopřejeme dostatek slunce, což uvítají i ti, kteří nemají zahrádku a bydlí v panelovém bytě.

Co je potřeba

nůžky na bonsaje

Krok 1

Zalévání

Pokojové bonsaje pěstované v českých domácnostech pocházejí obvykle z tropických a subtropických oblastí. Malolisté bonsaje jako jilm, serisa, nebo sagrécie vyžadují větší množství sluníčka a častější zalévání. Bonsajím se silnými listy pro změnu voda v podmisce příliš neprospívá. Bonsaje zaléváme odstátou vodou (nebo převařenou) nejlépe pokojové teploty. Fíkusy uvítají teplejší vodu, okolo 40 stupňů Celsia. Při zalévání se řiďte barvou zeminy - ta by neměla být příliš světlá. Podle toho udržujeme také vlhkost. V zimě nesnášejí přetopenou místnost, mají totiž rády vlhkost okolo 40 až 50%.

Krok 2

Sluníčko

Ostré sluneční paprsky zejména v letních dnech bonsajím na našem parapetu neprospívají. Proto volíme spíše polostín, ovšem s dostatkem slunečního svitu. Bonsajím prospívá letnění - tzn. že bonsaje během letních měsíců umístíme ven (třeba na balkon), ovšem dáváme pozor, aby nebyly vystavené ostrému slunci.

Krok 3

Odlistění

Během května až června u bonsají provedeme odlistění. Odstřihneme nůžkami listy a ponecháme pouze řapíky listů. Nové listy, které narostou budou menší. A bonsaj bude košatější. Takhle upravenou rostlinu vyneseme ven. Nůžky na bonsaje můžeme zakoupit ve specializovaných obchodech se zahradnickými potřebami.

Krok 4

Tvarování bonsají

Od bonsají očekáváme, že budou mít podobu stromu, ovšem ve velmi zmenšené podobě. Tvarování kmínku je velmi oblíbenou činností milovníků bonsají. Tvarování je vhodné především u těch levnějších kousků. Ceny bonsají se pohybují od 350 Kč do 3500 Kč. Tvar japonských bonsají Wikipedie řadí do pěti základních kategorií - vzpřímený styl (rovný kmen), volně vzpřímený styl (kmen může být mírně zvlněný), šikmý styl, polokaskádový styl (s vodorovným kmenem) a kaskádový styl (kmen se ohýbá pod úroveň země). Tvarovat můžeme několika cestami. Pravidelným ostřihováním vrcholných pupínků nebo hliníkovým či měděným drátem, kdy drát pečlivě ovineme na kmínek bonsaje. Tvarovat lze i nákladem nebo kolíčky. 

Krok 5

Doplňování živin

Při péči o bonsaj dbáme na to, aby "náš miniaturní stromeček" měl dostatek živin. V hypermarketech jako je Hornbach dnes můžeme zakoupit vhodnou směs. Dobře poradí však v menších obchůdcích zabývajích se prodejem rostlin.

Krok 6

Doplňky

Praktickými dopňky své dílo završíme. Vhodným a vkusným doplňkem je podstavec pod bonsaj, který pořídíme za cenu okolo 300 korun. Zajímavým pomocníkem nám může být lepidlo na větve, které využijeme, když budeme nešikovní a bonsaji ulomíme větvičku. Lepidlem můžeme větévku umístit na původní místo a zvýšit šanci zahojení rány.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-bonsaje-navod.html