Jak pěstovat agáve | rady
Jak pěstovat agáve | rady. Agáve je velice oblíbená mrazuvzdorná pokojová i venkovní rostlina. Tento sukulent k nám dorazil z Ameriky, kde se vyskytuje jak na severu, tak i na jihu. Agáve má hodně podob a je jen na vás, kterou z odrůd agáve si vyberete. Unikátní na agáve je to, že rostliny mohou dorůst až sedmdesáticentimetrové velikosti, jejich životnost se pohybuje mezi 10 až 60 lety (závisí to od odrůdy) a odolají i třicetistupňovým mrazům. Pěstování agáve přitom není náročné. Pěstujte agáve, rozhodně to stojí za to.
Co je potřeba
květináč
písek
rašelina
voda
textilie
pařeniště
Agáve pěstujte tam, kde je slunečno a teplo. Agáve je pouštní rostlina, takže po slunci doslova prahne. Snese pokojovou teplotu i suchý vzduch. Pěstujte ji doma anebo venku.
Rostlinu sázejte do směsi rašeliny a písku v poměru 2:3.
Jestliže chcete agáve pěstovat ze semen, vysejte je na povrch substrátu a jemně zamáčkněte do kopečku. Po zasetí semen agáve vytvořte pařeniště s teplotou pohybující se mezi 24 až 27 °C.
V létě agáve zalévejte pouze mírně a v zimě ji dokonce nezalévejte vůbec. Agáve nesnáší déšť ani příliš vody, ale potřebuje pořádnou drenáž, kterou vytvořte při sázení.
Hnojit rostlinu nemusíte, pokud je zemina výživná. Jinak použijte hnojivo pro palmy a sukulenty.
Na zimu agáve chraňte, nikoliv však před zimou, ale před mokrem. Před počátkem zimy je proto zapotřebí rostlinu zakrýt prodyšným materiálem. Rostlinu také chraňte před větrem.
V případě, že máte agáve doma, měli byste ji v průběhu zimy vystavit chladu (teploty pod 5 °C Celsia), bude se jí pak lépe dařit. V přílišném horku hrozí uhnívání listů.
Agáve přesazujte na jaře vždy jednou za 5 let.
Agáve můžete množit prostřednictvím semen, ale doporučuji vám množení odnožemi, protože je jednodušší.
Tipy
Sirup z agáve je přirozené sladidlo získávané z kaktusu agáve. Díky své téměř neutrální chuti je vynikající náhradou za cukr a med. Pro svůj velmi nízký glykemický index je sirup z agáve vhodný i pro diabetiky. Sirup z agáve je dvojnásobně sladší než med, proto jej používejte v polovičním množství.
Diskuze k článku