Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pečovat o podlahu | rady

Jak pečovat o podlahu | rady

Jak pečovat o podlahu | rady. Každá podlaha vyžaduje svoji péči a to už jenom proto, že po nich chodíme, usazuje se na nich prach, jsou zatěžovány vlhkostí, mechanickým posuvem a dalšími vlivy. Podlah máme ovšem mnoho druhů a každá vyžaduje jinou péči. Je to i z toho důvodu, že se liší materiálem a ten reaguje na různé prostředky zcela jiným způsobem. Naštěstí je péče o podlahu záležitost, která se řeší pouze několikrát za rok. Jak s právně o podlahu pečovat?

1

1. Nečistoty a kamínky

Kamínky, písek a jiné tvrdé nečistoty, z každé podlahy stírejte a zametejte. Podlahy z měkkých materiálů vyžadují pravidelné zametání kamínků a písku. Obzvláště dřevěné, plovoucí, PVC a další podlahy mohou být těmito nečistotami poškozeny. Při sešlapu drobných kamínků nebo posuvu nábytku po nich, může dojít k vtlačení kamínku do textury a následnému poškrábání.

2. Prach

Prach jako takový podlaze výrazným způsobem neškodí, ale může vytvořit chuchvalce, které se dostanou mezi spáry a tam se hromadit. Podlahy vždy jednou týdně setřete vlhkým mopem či hadrem.

3. Špinavé podlahy

Silně znečištěné podlahy čistěte prostřednictvím čistících prostředků, rovněž mopem či hadrem. U dřevěných podlah ovšem nepoužívejte příliš mnoho vody, ale pouze mokrý mop. Použít můžete čistící prostředky speciálně určené na různé typy podlah, jsou dostupné v domácích potřebách. Obvykle každá podlaha má své specifické přípravky, které lze použít na jejich čištění.

4. Pasty a vosky

Speciální péče se klade na plovoucí a dřevěné podlahy. Plovoucí podlahy je potřeba čas od času natřít pastou na plovoucí podlahy a pokud se jedná o taneční parket, tak se provádí leštění a voskování podlah. Na to jsou určeny speciální vosky, které mohou vytvořit buď matný nebo lesklý povrch.

5. Opatrná manipulace s nábytkem

Každý typ podlahy lze poškodit špatnou manipulací nábytku, je třeba ho nikdy netáhnout po podlaze, ale pouze ho přenášet. Dále je vhodné na plovoucí podlahy nepoužívat kolečková křesla, anebo pod ně použít ochrannou podložku. V případě kovového nábytku lze poškodit i dlažbu, takový nábytek je vhodné podlepit plstěnou nebo pryžovou podložkou.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně dezinfikovat koupelnu | rady
Jak správně dezinfikovat koupelnu | rady
Jak správně dezinfikovat koupelnu | rady. Pro čištění a dezinfekci koupelen si už nevystačíme pouze s navlhčeným mopem, je potřeba použít chemii. Koup…
Jak na opravu prkenné podlahy | návod
Jak na opravu prkenné podlahy | návod
Jak na opravu prkenné podlahy | návod. Prkenné podlahy jsou nedílnou součástí chalup, ale i starších domů. Můžeme je rozdělit do dvou základních typů,…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.