Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pečovat o dřevěná kuchyňská prkénka

Jak pečovat o dřevěná kuchyňská prkénka

Jak pečovat o dřevěná kuchyňská prkénka | rady a tipy. Dřevěné prkénko může být nejen tradičním pomocníkem při vaření, ale také skvělým doplňkem do kuchyně. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o materiál, který neustále pracuje, je potřeba se k prkénku chovat šetrně a zacházet s ním jinak než s plastovými či silikonovými materiály.

Co je potřeba

  • citrón
  • ocet
  • včelí vosk či ošetřující olej
1

Dřevu vadí nadměrné máčení ve vodě nebo v agresivních saponátech, což je ještě horší než voda samotná. Dbejte na to, aby na dřevu dlouho nezůstávaly zbytky jídla, šťávy z ovoce či zeleniny se lehce vsáknou dovnitř. Nenechávejte rozhodně prkénka dlouho odmáčet, nemyjte je v myčce a nechávejte je volně oschnout na vzduchu. Po pouhém utření utěrkou stejně není dřevo úplně suché a zandáním do skříňky si bude materiál zbytečně uchovávat vlhkost, čímž se ničí.

2

Teplota

Vysoká teplota prkénka ničí. Vyhnout byste se myčce měli nejen z důvodu zbytečně dlouhého namáčení, ale právě i kvůli vysoké teplotě.

Na prkénka zároveň nepokládejte teplé hrnce, pánve či plechy a neumisťujte prkénko do oblasti ploten na sporáku, protože jinak se začnou ve dřevě tvořit spáry a prasklinky.

3

Mechanické poničení

Pochopitelně i nesprávným mechanickým zacházením můžete prkénko znehodnotit. Řeč je především o naklepávání masa či o přílišném tlačení na čepel nože.

4

Aromatické a barevné potraviny

Některé potraviny zanechávají na dřevě buď skvrny nebo zápach, kterého se jen tak nezbavíte. Jedná se například o česnek, cibuli a ryby. Zkuste sáhnout po octu či citrónu, který v některých případech pomůže, a navíc prkénko vydezinfikuje. Ani s jedním to ale nepřehánějte a vždy prkénko ještě omyjte pod teplou tekoucí vodou.

5

Péče o prkénko

Na dřevěná prkénka lze koupit speciální ošetřující oleje či vosky. Nejznámějším pomocníkem je včelí vosk a dodává prkénku lesk a odolnost proti nasáknutí vlhkosti, pachu a změně barvy. Navíc zaceluje některé drobnější prasklinky.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na mšice na pokojových rostlinách
Jak na mšice na pokojových rostlinách
Mšice se na pokojových rostlinách mohou objevit kdykoli. Stačí mírný vítr nebo nově zakoupená infikovaná rostlina. Mírné napadení často nepoznáte a mš…
Jak vyrobit domácí mycí prášek do myčky
Jak vyrobit domácí mycí prášek do myčky
Komerční přípravky na mytí nádobí v myčce jsou poměrně drahé a navíc obsahují látky škodlivé pro životní prostředí. Ty ekologické jsou pak ještě dražš…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.