Jak opravit radiátory, které špatně topí | rady
Jak opravit radiátory, které špatně topí | rady. Naše končiny jsou příjemné k životu, ovšem v zimě je problém, že se musí topit. Kdysi to byl oheň v jeskyních, dnes je to radiátor. Je pravda, že u radiátoru chybí praskání ohně, těžko se u něho sejde rodina, aby si udělala pěkný večer, na druhé straně je to bez práce, jen se otočí ovladačem a je teplo. Jenže někdy teplo nepřichází, i když u sousedů to hřeje výborně.
Co je potřeba
topná soustava s radiátory
kotel
šroubovák
nové radiátory vč. trubek
1. Když zjistíme, že není v místnostech příjemná teplota a teploměr neukazuje alespoň 22°C, může to mít několik příčin. Netěsní nám třeba okna a dveře, máme rozbitý teploměr? Jenže asi v tom chyba není, na to přijdeme okamžitě, navíc radiátory nejenže nehřejí tak jako dřív, ale také třeba vydávají nezvyklé zvuky. Chyba bude nejspíše v množství vody v topné soustavě. Tu zjistíme na ukazateli u kotle, pokud jí je málo, je potřeba ji doplnit.
2. Pokud radiátor netopí jakou sousední, je zřejmě zavzdušněn. Vzduch v něm brání v pohybu vody, protože je ho potřeba odpustit. Na horním konci radiátoru je odvzdušňovací ventil, který se otevírá šroubovákem nebo speciálním "klíčem". Kousek od konce bývá odvzdušňovací otvor, kterým po uvolnění ventilu začne utíkat vzduch. Jakmile začne stříkat voda, je potřeba ji jímat třeba do sklenice, aby nestříkala na podlahu nebo na stěnu. Voda bývá často šedá až černá. Až začne voda stříkat bez přestávek, ventil utáhneme. Operaci je možno po nějakém čase opakovat.
3. Pokud je radiátorů více, začínáme odvzdušňování u nejvýše položeného. To by mělo platit i ve více patrových domech třeba na sídlištích a podobně, kde je vytápění centrální. Také zde je totiž potřeba odvzdušňovat. Tady se může stát, že zavzdušněním jednoho radiátoru třeba v bytě, kde momentálně nikdo nebydlí, budou i patra pod ním mít zimu.
4. Radiátory mohou za nějaký čas, měřeno na desetiletí, proreznout a udělají se v nich mikroskopické otvory. Těmi, protože v systému je určitý tlak, začne do prostoru stříkat i třeba jen vlasový proud vody. Oprava takového místa, pokud je topná sezóna, je vlastně neproveditelná, a náklady by převýšily cenu radiátoru. Radiátor je potřeba vyměnit.
5. Kromě radiátoru se mění i šroubení, nový radiátor by měl mít i stejný nebo podobný výkon, abychom nezatěžovali kotel. Při výměně radiátoru, což nedoporučujeme amatérsky, se někdy mění i předimenzované ocelové trubky za nové, ale tenčí.
6. Temperování radiátorů je potřeba provádět v místnostech, bytech, které nejsou obývány. Radiátory se tu utlumí na minimum, ale je potřeba ve velkých mrazech je temperovat, aby nedošlo k zamrznutí a tím i k prasknutí. Děje se tak buď teplým vzduchem třeba z místností v přízemí nebo pomocí expanzní nádoby umístěné na vyvýšeném místě nad radiátory. Ty napojíme přímo na potrubí ústředního topení. Pokud ale na zimu prostory opouštíme, je lepší vodu z topné soustavy úplně vypustit.
7. Abychom předešly nedostatkům v topení, je potřeba kotli dopouštět podle ukazatele vodu a v topném období odvzdušňovat radiátory. Pak je potřeba správně nastavit termostat a můžeme se spolehnout, že budeme bydlet v příjemně vytopeném prostředí.
8. Ještě jedna poznámka na závěr, ústřední topení sice nenahradí plameny ohně, ale také vysušuje prostředí, proto je potřeba místnosti vytápěné radiátory zvlhčovat. I to pomáhá k pohodě bydlení a také je to prevence proti některým nemocem třeba dýchacích cest.
Diskuze k článku