Jak opravit prověšené a zborcené dveře | rady
Jak opravit prověšené a zborcené dveře | rady. Dveře jsou nedílnou součástí bytu i domu, bereme je jako samozřejmost. Ale když se na ně podíváme zblízka, vidíme, že to není tak jednoduché s jejich výrobou. Jenže se může za čas stát, že dveře "nesedí", že nejdou otevřít nebo zavřít, že dřou po podlaze a podobně. Padne tedy otázka, jak si s tím poradit.
Co je potřeba
kovové podložky
vruty
šroubovák
kladívko
disperzní lepidlo
kovové úhly
dvousložková epoxidová plastelína
svěrák, svěrky
1. Oprava dveří, které se jaksi "nevejdou" do rámu, může být snadná. Musíme nejdřív zjistit, kde je problém. Nejčastěji to bude v upevnění pantů, a to jak ve dveřích, tak v rámech. Máme tedy dvě možnosti, opravíme panty dveří nebo panty rámů. Uvolněné závěsy mohou být jen uvolněné, potřebují doklepnout a dotáhnout šrouby, popřípadě použít nové delší, když je dřevo seschlé. Pokud zjistíme, že ty původní panty jsou již slabé nebo dokonce prasklé, a tím pádem nefunkční, musíme je buď vyměnit nebo přidat úplně nový závěs.
2. Pokud dveře drhnou o podlahu, zkusíme to nejjednodušší, podložit panty podložkami tak, aby byly dveře vyšší.
3. Pokud jde o starší dveře s velkým sklem, nemusí být chyba v závěsech (pantech), ale v tom, že těžké sklo prohnulo celé staré a seschlé dveře tak, že se z nich stal kosodelník. Pak je potřeba dveře zrekonstruovat, popřípadě vyztužit kovovými úhly. Ty mohou být zdobené a pak působí velice esteticky.
4. Dveře se mohou ale prověsit tím, že již mají jejich rámy dřevo seschlé a tím pádem se uvolní jak dřevo samo, tak i panty v něm. Uvolněné dřevo rámu dveří se musí znovu zpevnit, tedy slepit a zpevnit kolíčky. Vyšroubujeme staré vruty a místo nich dáme nové větší. Pokud dřevo je již tak špatné, že by v něm závěsy a ani vruty nedržely, lze toto místo opravit dvousložkovou epoxidovou plastelínou. Ta po vytvrzení, což je asi 3 hodiny, má velkou pevnost a může se brousit i natírat, a současně udrží i vruty. Jinak můžeme do velkých děr vlepovat a lepit dřevěné kolíčky. Po zatvrdnutí lepidla upravíme povrch dřeva tak, aby nebylo vidět opravené díly, broušením a barvením. Pak vyvrtáme otvory a závěsy znovu připevníme.
5. Starší dveře se často vyschnutím, případně nepravidelným vlhnutím, kroutí. Takto zborcené dveře se většinou nedají zavírat nebo s problémy. Nejprve zjistíme, proč se dveře kroutí. Je-li to jen stářím a zjistíme uvolnění rohových částí i výplní, musíme se dveře pokusit rozebrat a slepit znovu. Při lepení dodržujeme pravé úhly a při lepení spoje musíme zatížit nebo sevřít svorkami apod. Chybějící části dveří doplníme podle bodu 3. Pokud jsou dveře v pořádku a omezili jsme i zdroj jejich kroucení, tedy vlhkost, vsuneme mezi dveře a rámy, tedy zárubně, tenké dřevěné pásky. Ty by měly odtahovat dolní a horní část dveří zpět. Postupně by se měly dveře rovnat, proto proces můžeme i několikrát opakovat.
Diskuze k článku