Přejít k hlavnímu obsahu

Jak opravit poškozený povrch nábytku | rady

Jak opravit poškozený povrch nábytku | rady

Jak opravit poškozený povrch nábytku | rady. Nic nebude sloužit věčně, ani starý nábytek. I při sebevzornější péči se někdy může poškodit. Pokud je vada povrchová, můžeme jásat, protože nábytek lze snadno opravit. Renovace velice zdevastovaného nebo poškozeného nábytku je pak ale už jen práce profesionálního řemeslníka. Přiblížíme si drobné opravy poškozeného nábytku, které zvládneme s potřebnou trpělivostí, pečlivostí a potřebným vybavením svépomocí.

Co je potřeba

chemické prostředky k hubení červotočů
štětec
brusná pasta
nože, dláta
injekční stříkačka
dřevotmel
politura, barvy
voskový tmel (vosk a barvivo)
vosk na nábytek
brusné papíry
krémy na boty
ocet
ředidlo (líh apod.)
voda
postřikovač na květiny
sůl
kyselina citronová
lak na nehty
fixy v barvách dřeva
olejové barvy

1

Dřevěný nábytek se může buď opotřebovat běžným používáním, nebo příčinu jeho poškození hledejme v červotočích a jiném hmyzu, zubech a drápech domácích zvířat nebo i hnilobě a tlení kvůli vysoké vlhkosti či nevhodnému uskladnění. Je pravda, že někdy se některé vady již berou jako patina, ale když má nábytek sloužit, musí být po stránce bezpečnostní a hygienické zcela pořádku. Ze všeho nejdříve tedy nábytek prohlédneme a pokusíme se určit příčinu a rozsah závady. Poté si určíme vhodný postup k odstranění závady.

2

Nejrozšířenějším škůdcem nábytku je červotoč a jiný dřevokazný hmyz. Odstranit ho z nábytku lze za použití biocidních účinků ionizujícího záření, vysíláného radioaktivním izotopem kobaltu. Tak se komerčně ošetřují kupříkladu vzácné a historické předměty ze dveřa na zámku v Roztokách u Prahy. Podobnou likvidaci dřevokazného hmyzu zaručující stoprocentní úspěch nabízí mikrovlnné záření. Úkon provádí kupříkladu některé firmy se zdivem. S červotoči v nábytku můžeme bojovat také chemicky. Podle starých receptů se dřevo napouštělo octem, roztokem louhového mýdla, rozehřátým naftalínem, osvědčenou metodou byl údajně i postup, při němž se svařila kuchyňská sůl s pepřem, hořčičným semínkem, natí pelyňku a octem. To se odfiltrovalo, jeden den nechalo stát a pak se tímto dřevo natíralo. Jindy pomohlo, když se dřevěný nábytek nechal na vysokém a suchém mrazu. Plynování kyanovodíkem nebo sirovodíkem, se ukázalo jako životu nebezpečné. Dnes na červotoče platí obyčejné přípravky pro chemické ošetření v drogeriích. Dřevěný nábytek nebo předmět ze dřeva se chemickým přípravkem natírá podle návodu, menší předměty se mohou máčet. V jistých případech lze použít i injekční stříkačku, kterou vstřikujeme dřevo ošetřující látky do děr od červotočů. Nespornou výhodou chemických přípravků je, že už po jednom použití dál slouží jako ochrana nábytku.

3

Když je nábytek popálený, musíme poškozené místo vybrousit třeba brusnou pastou, ale při větším poškození použijeme k vyříznutí nůž či dlátko. Chybějící místo vyplníme dřevotmelem a povrch srovnáme politurou. Místo pak pečlivě dobarvíme, abychom opravu nábytku zamaskovali.

4

Na malé dírky, třeba po červotoči, použijeme voskový tmel. Rozpustíme vosk a smícháme ho s odpovídajícím barvivem, pak jeho kousky vtlačujeme do děr nožem nebo dlátkem. Nakonec zabrousíme smirkovým papírem a naneseme případně leštící vosk.

5

Na větší díry ve dřevě budeme používat průmyslový dřevotmel, který dostaneme v obchodě v různých odstínech. Dřevotmel vtlačíme nožem a po zatvrdnutí přebrousíme jemným brusným papírem.

6

Na opravy poškozených hran nábytku se používají dvousložkové tmely. Natlačíme dostatečně velký kus na postižené místo, vytvarujeme a po zatvrdnutí tmelu místo přebrousíme a dobarvíme podle okolního materiálu.

7

Škrábance na nábytku se dají zamaskovat bezbarvou či barevnou leštěnkou. Pokud jsou ale rýhy hluboké, použijeme jako výplň tmel, který po zabroušení musíme dobarvit podle okolí.

8

Některé škrábance na nábytku můžeme odstranit i brusnou pastou a místo pak nabarvíme hnědým či okrovým krémem na boty, podle barvy nábytku.

9

Špína u nábytku se odstraní chemickými prostředky na čištění nábytku. Dá se připravit i doma, a to smísením jednoho dílu octa, jednoho dílu ředidla a jednoho dílu vody. Ke směsi přidejme malé množství detergentu (Purex či nějaký jiný čistící prostředek) a pak ho nastříkáme na nábytek postřikovačem na květiny. Nábytek otřeme, než změklý povrch opět ztuhne.

10

Inkoustové skvrny na povrchu dřevěného nábytku se čistí kyselinou šťavelovou, ale bezpečnější pro zdraví je sůl a kyselina citrónová.

11

Lak na nehty použijeme jako výplň poškozených míst lakovaného povrchu. Naneseme vrstvu tak, aby vystupovala nad povrch, a po důkladném zatvrdnutí laku brousíme povrch jemným brusným papírem pro použití za sucha i za mokra, ale trochu ho navlhčíme vodou.

12

K napodobení zbarvení dřeva používáme fix v barvě povrchu nábytku. Pokud se ale místo musí nejprve opravit plnivem, vyřešíme to zahustěním odpovídajícího odstínu malířské olejové barvy čirým voskem na nábytek, nanášíme malířským štětcem.

Varování

Nevhodný prostředek nebo nesprávně zvolená metoda odstranění závad může dřevěný nábytek poškodit. Před zahájení prací svépomocí se ujistěte, že použité přípravky jsou bezpečně, hygienicky nezávadné a odborníky doporučené pro váš typ nábytku.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na úklid oken a žaluzií
Okna v domácnosti myjeme zpravidla několikrát do roka. Snad všichni je ale myjeme před Vánocemi a na jaře. Snad bychom bez čistých oken tyto krásné sv…
Jak pečovat o myčku nádobí | rady
Jak pečovat o myčku nádobí | rady
Jak pečovat o myčku nádobí | rady. Myčka nádobí je dnes neodmyslitelnou součástí moderní kuchyně jak v restauracích, tak i v domácnostech. Jde o elekt…
Jak opravit poškozené desky stolů | rady
Jak opravit poškozené desky stolů | rady
Jak opravit poškozené desky stolů | rady. Stůl je hlavním nábytkem bytu, proto by mu měla být věnovaná dostatečná péče. Jenže s plynoucími lety není m…
Jak opravit okenní tabule | rady
Jak opravit okenní tabule | rady
Jak opravit okenní tabule | rady. Opravou okenní tabule se míní její výměna. Opravit prasklou tabuli nelze, jedině prasklinu přelepit průhlednou pásko…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.