Jak opravit poškozené desky stolů | rady
Jak opravit poškozené desky stolů | rady. Stůl je hlavním nábytkem bytu, proto by mu měla být věnovaná dostatečná péče. Jenže s plynoucími lety není možné udržet nábytek jako nový, tak tomu je i u stolu. Vrchní deska se poškrábe, něčím polije a podobně. Takže po čase je potřeba desku opravit, aby i nadále byl pěkná, rovná, zkrátka jako nová.
Co je potřeba
brusné papíry či plátna
špachtle, škrabadla (sklo)
chemické odstraňovače starých laků
barvy, laky dle výběru
rozpouštědla
štětce
hadry
1. Pokud je deska stolu nějakým hrubým způsobem poškozená, třeba propálená, pořezaná či posekaná, politá něčím, co ji poleptalo a podobně, musela by oprava být provedena truhlářem a ještě tím, který má v dílně tak širokou hoblovku. Pak je jednodušší zakoupit nějakou tenkou desku vcelku nebo složenou ze čtverců, a udělat povrch nový. Tady máte výhodu, že po čase můžete povrch stolu vyměnit za jiný. Pro méně namáhané povrchy se může použít samolepící tapeta, ale pod ní to chce mít dokonale rovný povrch.
2. Pokud usoudíte, že jde jen o úpravu laku, dejte se do opravy. Na odstranění starých laků můžeme použít několik technik, dokonce je lepší některé použít po sobě. Třeba lak mechanicky seškrábat ostrou hranou střepu tabulkového skla nebo jiným škrabadlem, pak přebrousit smirkovým papírem a na závěr odstranit chemicky odstraňovačem ty nejjemnější zbytky. Staré zbytky laku jsou pod novým velmi často vidět jako tmavé skvrny, takže se vyplatí být důkladný.
3. Staré laky lze odstranit i jen chemickou cestou pomocí odstraňovačů. Ale i tak je to fyzicky dost namáhavé, protože se laky jen jakoby změkčí, a pak se musí stejně seškrábat. Proto tuto cestu nepreferujeme.
4. Další metodou k odstranění starého laku je horkovzdušná pistole. Ta se výborně hodí pro složité profily, třeba okna, dveře a podobně. Je potřeba dbát na bezpečnost, hlavně popálení osob nebo vznik požáru. Při opalování se změklé vrstvy laku strhávají špachtlí nebo jinou škrabkou, je třeba trochu dbát na směr let dřeva a dělat delší tahy, aby nebyly ve dřevě stopy. I tak se povrch opět zarovná smirkovým papírem. Tato metoda se nedoporučuje, budeme-li lakovat povrch průhlednými laky, protože po plamenu se může povrch dřeva trochu změnit, tzv. opálit.
5. Máme-li ve dřevě hlubší místa, která nejsme schopni broušením srovnat, doporučuje se je vytmelit. Dnes jsou v prodeji vynikající dvousložkové tmely, kterými místo hrubě vyspravíme a po proschnutí, resp. zatvrdnutí, opatrně vybrousíme do roviny.
6. Když jsme desku dokonale vyčistili, zarovnali, můžeme se pustit do natírání. Chceme-li zachovat původní kresbu dřeva, použijeme bezbarvý lak nebo balzám. Na veliké plochy, pokud chceme mít lak lesklý a rovný, je potřeba použít nejkvalitnější a nejjemnější štětce, dokonce je metoda roztírání laku papírem. Pro složitost a náročnost doporučujeme raději použít lak matný, odpadne vám dost problémů.
7. Můžeme použít i barvy, kterých je v prodeji mnoho druhů. Přečtěte si pozorně návody, dejte i na radu prodavačů, kupte kvalitní štětce i rozpouštědla. Pak pracujete podle návodu, ale je vcelku pravidlem, že raději víc vrstev tenkých než málo silných.
8. Na konec ještě jedna tzv. úniková rada. Pokud nemáte dílnu nebo alespoň prostor, kde můžete brousit a natírat, pokud je deska nad vaše možnosti, lze koupit samolepící tapetu na pracovní desku. Tyto tapety jsou silnější a odolnější než tradiční a dokonce snesou krátkodobě i vyšší teplotu.
Diskuze k článku