Jak odstranit závady okapů v zimě | rady
Jak odstranit závady okapů v zimě | rady. V zimě za mrazu již toho s případnými závadami na okapech příliš nenaděláme. Nejčastější závadou je zamrzání okapů, nebo jejich poškození díky velké váze sněhu či rampouchů. Preventivně však můžeme zabránit riziku poškození a nefunkčnosti okapů.
1. Problémy se zamrzáním můžete vyřešit instalací topných kabelů před začátkem zimního období.
2. Na trhu jsou nabídky různých typů za přijatelné ceny, které se umísťují do okapů, svodů či na okraje střechy či jiných problémových míst. Jejich účel spočívá v zabezpečení průchodnosti okapů a svodů, neboť zabraňují tvorbě ledu a rampouchů.
3. Systém topných kabelů je potřeba regulovat. Nejlevnější metodou je ruční ovládání, což nemusí být vždy spolehlivé, neboť závisí na lidském faktoru. Proto se doporučují pro větší jistotu speciální intervalové termostaty určené hlavně pro menší stavby.
4. Pro větší stavby jsou určeny regulátory, které samy vyhodnocují situaci a v případě poklesu teploty pod 1°C sepnou systém speciální čidla. Pokud se zjistí voda v jakémkoliv skupenství, uvede regulátor topné kabely do provozu. V případě oteplení nebo zmizení vody ze žlabu regulátor topné kabely odpojí. Mohou se instalovat i dvě čidla s jedním regulátorem na protilehlé konce střechy, kde mohou být rozdílné teplotní podmínky.
5. Pokud máme okapy zapadané sněhem a z okapu visí rampouchy, je již pozdě na zavádění topných kabelů nebo jiné opatření. Rampouchy musíme odstranit, neboť by jednak svou vahou mohly okapy vyrvat z upevnění, a jednak by mohly zranit kolemjdoucí. Odstraňovat rampouchy musíme ovšem velice šetrně.
6. K zamrzání okapů může docházet z několika příčin
• nevhodným řešením okapového systému, například nedostatečným sklonem žlabů, kdy voda neodteče a v zimě zamrzne
• zanesení žlabů listím a jinými nečistotami • teplotními výkyvy, zastíněním části žlabů při oslunění střechy apod.
Diskuze k článku