Jak nenaletět falešnému e-shopu
Jak nenaletět falešnému e-shopu | rady a tipy. Obchodování na internetu zažívá obrovský boom. Často nakupujeme v obchodech, které zatím neznáme, ale cena a obchodní podmínky jsou tak lákavé, že prostě neodoláme. Někdy se ale radost z nákupu změní ve zklamání. To když nám e-shop zboží neodešle nebo nás jinak napálí. Jak tedy na netu nakupovat bezpečně?
Dnes už naštěstí existuje řada možností, jak si vyhlédnutý internetový obchod takzvaně proklepnout. Poměrně spolehlivým a jednoduchým vodítkem je zkontrolovat kontaktní údaje. Pokud zcela chybí, je na místě určitá ostražitost, protože v případě stížnosti nebudete mít možnost se s provozovatelem dohodnout na dalším postupu.
Stejně tak je podezřelé, když při pátrání po identitě nenajdete žádné další údaje, které pomohou odhalit, kdo za e-shopem stojí. K velmi dobrým pomocníkům patří centralizované databáze, kde se dá vyhledat spousta užitečných aktuálních informací včetně jejich historie. Mezi nejznámějsí patří například obchodní rejstřík, kam se podle zákona zapisují údaje o podnikatelích a jde o rejstřík veřejný. Posloužit může i živnostenský rejstřík, který shromažďuje údaje o právnických a fyzických osobách, které vlastní nebo vlastnily živnostenské oprávnění.
Doporučujeme porozhlédnout se po internetu a zapátrat, jaké zkušenosti zákazníci s obchodem, který jste si vybrali, mají. Kvalitních, ověřených recenzí v poslední době přibývá, a to nejen pokud jde o zboží, ale i interentové obchody.
Extrémně nízké ceny ve srovnání s konkurencí by nás rovněž měly varovat. Může to znamenat, že si nezakoupíte originální zboží, ale padělek. Úroveň mnohých falzifikátů je dnes už tak vysoká, že rozeznat je od originálu nemusí být vůbec snadné.
Úplně nejlepší jsou osobní reference. Pokud někdo z vašich známých nebo přátel naletěl podvodnému e-shopu, nenechte se zlákat tím, že od této události už utekla nějaká doba a nespoléhejte na to, že šlo o výjimečnou událost.
Diskuze k článku