Jak namíchat provensálské koření
Jak namíchat provensálské koření | 7 receptů. Léto je nejlepší období roku pro „bylinkové čarování“. Na zahrádkách jsou ke sklizni čerstvé natě voňavého koření. Ve volné přírodě se také najdou zajímavé bylinky. Letos jsem se rozhodla poprvé pro vlastní provensálské koření. Tato směs má univerzální použití, hodí se na všechny druhy grilovaných mas a zeleniny, do salátů, na ochucení octa i oleje. Při pátrání po zaručeně pravém francouzské receptu, jsem zjistila, že neexistuje univerzální recept. Každý je jiný a překvapením bylo, že se ve směsi téměř nevyskytuje levandule. I sami Francouzi nejsou jednotní, někdo tvrdí, že levanduli začali přidávat Američané a že tam vlastně nepatří, někdo ji přidává jen špetku „pro oko“. Nechám na vašem rozhodnutí, jakou směs si namícháte. Několik návodů k inspiraci najdete v článku.
Co je potřeba
- sušené bylinky
- hmoždíř
- sklenice s pevným uzávěrem
Rozpis je uveden u každé směsi v následujících krocích
Provensálské koření – směs z úvodní fotografie
Smíchejte tyto druhy sušených bylin:
- 2 lžíce rozmarýnu
- 1 lžíce drcených semínek fenyklu
- 2 lžíce saturejky letní
- 2 lžíce tymiánu
- 2 lžíce bazalky
- 2 lžíce majoránky
- 1 lžička levandulových květů
- 2 lžíce hladkolisté petržele
- 1 lžíce oregana (dobromysl)
- 1 lžíce estragonu
- 1 lžička mletého bobkového listu
Sušené listy bazalky zhnědnou, nelekněte se, je to normální.
Bylinková sůl
Namíchejte si vlastní bylinkovou sůl z provensálských bylinek. Stačí smíchat 3 díly mořské soli a 1 díl směsi provensálského koření. Sůl je výborná při zahradním grilování.
Varování
Saturejka letní (Satureia hortensis) je jednoletá bylinka, je jemnější než vytrvalá Saturejka horská (Satureia montana), která se běžně pěstuje v zahrádkách. Saturejka horská výrazněji chutná a je více hořká než Saturejka letní. Jednoletá saturejka se v kuchyni využívá častěji.
Diskuze k článku