Jak nakupovat a skladovat vejce | rady a tipy
Jak nakupovat a skladovat vejce | rady a tipy. Velikonoce jsou obdobím, kdy se ve zvýšené míře konzumují vejce. Vejce nemusejí být jen slepičí, setkat se můžete i s křepelčími, husími i kachními. Poslední dvě jmenované se však neprodávají v obchodní síti. V našem článku se tedy zmiňujeme pouze o vejcích od slepic. Pojďme si připomenout některá doporučení a rady, kterými bychom se měli při nákupu a následném skladování vajíček řídit.
Vyznáte se ve značení vajec?
Vejce v obchodech musí mít neporušenou skořápku a být řádně označeny. Na skořápce je vyznačen kód, který odkazuje na způsob chovu, zemi původu a registrační číslo chovu. Na prvním místě kódu je 0, nebo číslo 1, 2, 3. Nulou se značí vejce z ekologického chovu, jedničkou volný výběh, dvojkou hala a trojkou klecový chov. Následuje označení země původu (CZ, PL, SK, DE atd.) a registrační číslo chovu. Na krabičce je mimo jiné povinný údaj o tom, jak vejce skladovat, době použitelnosti, jakostní třídě a hmotnostní skupině – S, M, L, XL. Vejce S váží méně než 53 g, M váží v rozmezí 53-63 g, L 63-73 g a XL váží více než 73 g.
Pozn. Pokud vaříte podle receptů v časopisech a kuchařkách, mějte na paměti, že v receptech se uvažuje použití vajec velikosti M.
Jak správně vejce skladovat?
Vejce mají minimální trvanlivost 28 dní od data snůšky. Na kvalitu ani výživovou hodnotu vajec nemá způsob chovu žádný vliv. Přesto bychom raději měli z etických důvodů co nejméně nakupovat vejce z klecových chovů. Záleží na rozhodnutí každého z nás. Vejce se uchovávají v chladu, nejlépe při teplotě 5–8 °C špičkou dolů. Na širším konci vajíčka je vzduchová mezera, vejce se uskladňuje tak, aby vzduchová mezera byla nahoře. Skladovaným vejcím škodí vlhkost a teplota vyšší než 18 °C. Vajíčka před uskladněním neomývejte vodou, poškodili byste jejich ochrannou vrstvu.
Jaké živiny vejce obsahuje a která barva žloutku a skořápky je nejlepší?
Vejce jsou významnou složkou v lidské výživě. Obsahují množství vitaminu A, D a celou řadu vitaminů skupiny B. Z minerálních látek je to především draslík, fosfor a železo. Vytknout se jim dá jen vyšší obsah cholesterolu, avšak podle lékařských studií je konzumace vajec na zvýšení hladiny krevního cholesterolu diskutabilní. Doporučené množství vaječných žloutků je v rozmezí 2–6 kusů týdně. Traduje se, že vejce s tmavými žloutky jsou chutnější. Není to pravda, mají jen lepší barvu. Hodně sytou barvu mají vaječné žloutky od slepic, které mají přístup k zelené trávě. Barva skořápky je dána plemenem, vejce může mít různé odstíny bílé, hnědé i nazelenalé (Araukány). Hnědá vejce jsou v prodeji nejčastěji, skořápka je pevnější než u bílých vajec.
Jak uvařit vejce a jak poznám, že není zkažené?
Nakonec přidám několik rad pro vaření vajec. Vejce před vařením vyndáme na chvilku z chladničky. Omyjeme je pod tekoucí vodou. Chceme-li mít jistotu, že při vaření nepopraskají, propíchneme je na širším konci napínáčkem. Vkládáme je do studené vody a od doby, kdy začne voda vřít vaříme vejce natvrdo 9–10 minut. Uvařená ihned zchladíme. Nevaříme je zbytečně dlouho, povrch žloutků by byl nazelenalý (sirné sloučeniny). Vaříme-li vejce na hniličku, vkládáme vejce do vroucí vody a vaříme 5 minut. Pak rychle zchladíme.
A jak poznáte nezávadné vejce? V 1 litru vody rozmíchejte 10 dkg soli a vajíčka ponořte do vzniklého roztoku. Ta, která klesnou na dno, jsou dobrá, zkažená plavou.
Některé nápady a rady do kuchyně najdete zde:https://www.jaktak.cz/jak-obohatit-jidelnicek-vejci-rady-napady.html
Diskuze k článku