Přejít k hlavnímu obsahu

Jak najít práci | tipy

Jak najít práci | tipy

Jak najít práci | tipy. Ať už hledáte nové zaměstnání nebo jen přivýdělek, poradíme vám, jak nejlépe postupovat, abyste práci či brigádu nalezli co nejdříve. Nejdůležitější je, abyste využili všechny dostupné cesty a nebáli se trochu i riskovat.

Co je potřeba

trpělivost
osobní plán
komunikativnost

1

Poptávka versus nabídka

Nedávno jsem navštívil pobočku své banky a zapovídal se s bankovním poradcem. Ten se mi svěřil, že banka už nějakou dobu hledá obchodní zástupce, nabízí fixní plat a řadu zaměstnaneckých výhod, přitom požaduje pouze maturitu. Zajímavá práce, dobře placená, ale nikdo o ní údajně nemá zájem. Pravda je spíš taková, že se poptávka po zaměstnancích nesetkala s nabídkou. A tak není divu, že banka nadále nemá zaměstnance a potenciální uchazeči nemají práci. Rada první: Kdo chce najít práci, nesmí spoléhat jen na úřad práce.

2

Oslovte své známé, známé svých známých a kamarády

Nebojte se oprášit svůj starý diář s kontakty. Své známé potěšíte, že se opět ozvete, a navíc se dozvíte nové informace, které vám pomůžou. Komunikačních kanálů je několik – otevřete si nový profil na Facebooku, sami se budete divit, kolik známých v sociální síti potkáte. Spojte se s přáteli skrze Skype či jiné formy komunikace. Havní je, abyste se svých známých ptali, zda náhodou nehledají novou pracovní sílu či zda nevědí o někom, kdo zaměstnance právě potřebuje. Ptejte se, ptejte a ptejte se. Kdo se neptá, nic nemá.

3

Začněte podnikat

Stát podporuje živnostníky. Je pro něj výhodnější pomáhat drobným podnikatelům, než každý měsíc vynaložit nemalé prostředky na podporu v nezaměstnanosti, sociální dávky a přijímat nové úředníky. Podnikejte sami na sebe. Začít podnikat není vůbec náročná záležitost. Stačí si ujasnit, jakému oboru se budete věnovat, a pak si stačí otevřít živnost a ohlásit tuto skutečnost správě sociálního zabezpečení a vaší pojišťovně. Živnost vás vyjde na jeden tisíc korun, zbytek si vyžaduje zejména váš čas. V podnikání se zaměřte na to, čemu rozumíte a s čím máte zkušenosti.

4

Nová firma, proč ne?

Potkali jste starého známého, který uvažuje o založení firmy? Nebojte se mu ozvat a osobně se sejít. Nabídněte mu své zkušenosti, které by mohl uplatnit v nové firmě. Dohodněte se na spolupráci, popřípadě se staňte společníkem. Co k tomu potřebujete? Zpravidla je zapotřebí jistina dvě stě tisíc korun a čas na oběhání úřadů. Dřív, než tak učiníte, však nezapomeňte vyhotovit podnikatelský záměr a finanční plán, se svým novým partnerem se už na začátku dohodněte na podmínkách, později byste toho mohli litovat.

5

Pár rad na závěr

Úřad práce, personální agentura, webové stránky s nabídkami práce, nástěnky v supermarketech nebo letáčky – možností, jak najít novou pracovní příležitost, je bezpočet. Udělejte si vlastní system, buďte aktivní. Vysedáváním doma u televize si šance nezvýšíte. Nebojte se denně věnovat hledáním práce tolik času, jako byste skutečně někde pracovali.

Autor: JakTak
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak hledat práci | rady
Jak hledat práci | rady
Jak hledat práci | rady. Skončili jste školu a hledáte prví zaměstnání? Dostali jste v práci výpověď? Následující řádky jsou věnované tomu, jak práci…
Jak se obléci na pohovor | tipy
Jak se obléci na pohovor | tipy
Jak se obléci na pohovor | tipy. Můžete být milí, charakterní a pracovití, jakmile ale zkazíte první dojem u potenciálního zaměstnavatele, šanci si sv…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.