Přejít k hlavnímu obsahu

Jak najít dobrého fyzioterapeuta

Jak najít dobrého fyzioterapeuta

Jak najít dobrého fyzioterapeuta | rady a tipy. Fyzioterapie je obor, který se zabývá bolestmi a zdravotními potížemi pohybového aparátu. Pokud takovými problémy trpíte, pak možná narazíte na lékaře, který Vás kromě klasické léčby navíc pošle za fyzioterapeutem, nebo si setkání můžete domluvit i sami. Jak si vybrat toho pravého?

1

Důvěra

Stejně jako při výběru doktora nebo například psychologa by Vám měl být fyzioterapeut sympatický a měl by ve Vás vzbuzovat pocit důvěry. Je to někdo, kdo Vám má pomoci zbavit se bolestí a získat zpět ztracenou rovnováhu, co se týče zdraví. Pokud už na začátku spolupráce nabydete dojmu, že Vám jeho přístup nesedí či se nebudete v jeho přítomnosti cítit dobře, pak si raději vyberte někoho jiného.

2

Rozbor a celkový pohled

Další známkou kvalitního fyzioterapeuta bude to, že Vám provede kineziologický rozbor. Tento krok zahrnuje rozhovor, během něhož zjistí, jaké jsou Vaše návyky, zda sportujete, jestli nejste vystaveni nadměrnému stresu apod. Následně provede testy týkající se stability, svalové síly a kloubní pohyblivosti, nakonec navrhne nejlepší možnou terapii.

Dobrý fyzioterapeut se na Vaše tělo bude dívat jako na celek a nezaměří se pouze na jeden zmíněný problém. Příčina bolestí totiž nemusí pocházet pouze z jednoho bodu, ale může být na vzdálenějším místě.

Zjednodušeně lze říci, že pokud Vás například bolí záda, neznamená to nutně, že problém spočívá skutečně v zádech. Za problémem stojí i styl chůze, výběr obuvi apod., což by měl fyzioterapeut odhalit.

3

Aktivní přístup a zpětná vazba

Zatímco u lékaře většinou čekáme, co nám předepíše, popřípadě poradí, u fyzioterapeuta je situace jiná. Je-li kvalitní, bude většinou vyžadovat aktivní přístup, pochopitelně v závislosti na typu problému a navrhnutém řešení.

Často se proto nevyhnete cvičení a různým „domácím“ úkolům, jelikož je jasné, že čas v ordinaci je omezený a tím pádem stejně nejvíc práce čeká Vás samotné během jednotlivých návštěv.

Zároveň od Vás bude chtít slyšet zpětnou vazbu a také by se měl detailně zajímat o to, jak jste od minulé návštěvy pokročili.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak plnit novoroční předsevzetí
Jak plnit novoroční předsevzetí
Jak plnit novoroční předsevzetí | rady a tipy. Každý rok jsou začátkem ledna posilovny nabité k prasknutí, toto nadšení související s novoročním předs…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.