Jak na vlhké zdi | rady
Jak na vlhké zdi | rady. Vlhké zdi přinášejí řadu nepříjemností, vznikající plíseň pak může ohrožovat vaše zdraví. Při včasném zásahu se mokré fleky nemusí rozšiřovat. Jak ale postupovat?
Nejdříve je zapotřebí určit příčinu vlhkosti. Je vlhká zeď způsobena kondenzací vzduchu uvnitř místnosti, nebo zeď zavlhává zvenčí? Diagnostika příčin ukáže, jak proti vlhnutí stěn postupovat. U starších objektů je nejčastější příčinou vzlínání zemní vlhkosti. Smáčené zdivo však může být způsobené ostřikovou vodou od sněhu nebo pronikáním dešťové vody. Naopak vlhká zeď způsobená kondenzací se může objevovat tam, kde se vytápí plynem. V jednom krychlovém metru plynu je jeden litr vody, který se při spalování plynu mění ve vodní páru. Netěsnost, nevyvložkovaný komín či nevyhovující profil sopouchu můžou způsobovat, že vodní páry zůstávají uvnitř místnosti. Vlhkostní průzkum nám provedou i specializované firmy, které navrhnou řešení.
Jestliže jsme zjistili, že vlhkost proniká zvenku, je třeba zeď podřezat, odizolovat, opravit případně okap či střechu. Mnohdy se může jednat o poměrně náročný zásah do materiálu. Můžeme využít zaražení nerez plechu. Vlhkou a zasolenou omítku je třeba odstranit minimálně 80 cm nad viditelnou hranicí vlhkosti. Vlhkost konstrukce změříme vlhkoměrem. Pokud jsme zjistili, že příčinou je vnitřní kondenzace, ke snížení vlhkosti vzduchu omezíme zdroje vody. Při vaření pootevřeme okno, popřípadě si pořídíme digestoř - odsavač par. Omezíme sušení prádla v místnosti s vyskytující se vlhkou zdí, rostliny přemístíme do jiných místností, akvárium opatříme vrchním poklopem (koupíme ve zverimexu). Určitě vydatně větráme. V zimě větráme krátce, ale zato intenzivně - předcházíme tomu, aby nám zdi zchladly. Necháme zkontrolovat plynové vytápění.
Tipy
Jestliže postižená místa napadla plíseň, je třeba jednat okamžitě. Dnes drogerie nabízejí velice účinné prostředky, kterými postižená místa pravidelně postříkáme rozprašovačem.
Diskuze k článku