Jak na tortillu s kuřecím masem | tortilla recept, bonus recept na domácí dip
V jarních měsících se probouzí nejen příroda, ale také chuť na nové osvěžující recepty. Při vymýšlení receptů se fantazii meze nekladou. Kuřecí nebo krůtí maso je velmi vděčné a dají se s ním tvořit různé recepty. Například i recepty s tortillou. Jak na tortillu s kuřecím ( nebo krůtím) masem a domácí dip vám poradí můj následující recept.
Co je potřeba
Předpis pro 4 osoby
Nápň tortilly:
- cibule 3 kusy – doporučuji červenou nebo šalotku (v případě šalotky 5 ks)
- olej
- kuřecí maso, nebo krůtí maso (500 g)
- koření: provensálské bylinky, adžika
- sůl
- pepř
- bylinky: pažitka, můžete použít i bazalku (nejlépe čerstvé)
- rýžová mouka (v případě zahuštění směsi)
Na domácí dip:
- bílý jogurt
- olivový olej
- bylinky: pažitka (čerstvá)
Příloha:
- balení tortill (většinou v jednom balení 4–6 ks)
- kukuřice (2 ks sladké kukuřice určené k vaření)
Maso nakrájejte na menší kostičky. Maso přemístěte do mísy a ochuťte kořením. Používám klasické provensálské bylinky, trochu adžiky a klasicky pepř a sůl. Množství dávám přiměřeně. Provensálské bylinky a adžika jsou oproti soli a pepři v převaze. Maso nechte chvíli odpočinout.
Oloupejte cibuli a nakrájejte ji nadrobno. S cibulí experimentuji. Mimo sezónu používám klasickou žlutou cibuli. Když je však v prodeji červená, použiji červenou nebo šalotku. Záleží na vašich preferencích.
Červená cibule sice při vaření ztrácí svou barvu, ale její chuť zůstává. Má jemnější a sladší chuť než klasická žlutá cibule. Právě pro svou vůni a nasládlou chuť se používá často při pečení nebo dušení.
Šalotka je sice mnohem menší než jiné druhy cibule. Její chuť je pro mě nezaměnitelná. Má unikátní a velmi jemnou chuť a zdá se mi, že její chuť lépe splyne s ostatními surovinami.
Cibuli orestujte na oleji. Nechte ji zesklovatět.
Maso položte na zesklovatělou cibuli a restujte. Jakmile se maso zatáhne a orestuje, přidejte trochu vody a vařte ještě asi 10-15 minut. Pokud chcete směs zahustit, doporučuji jíšku z rýžové mouky. Má téměř stejný efekt jako jíška z klasické bílé hladké mouky. Jídlo zahuštěné jíškou z rýžové mouky však není tak hutné.
Rýžová mouka má bezbarvou chuť. Nemusíte mít obavy, že pokazíte chuť jídla.
Špaldová mouka, kukuřičná mouka, pohanková mouka jsou v poslední době oblíbenou alternativou klasické hladké mouky. Zejména kvůli narůstajícímu počtu alergií na lepek anebo zdravému životnímu stylu a fit receptům.
Jíšky připravené ze špaldové, kukuřičné nebo pohankové mouky jsou poměrně chuťově dost výrazné. Jejich použitím může dojít k přebytí chuti masové směsi. Proto doporučuji mouku rýžovou.
Rozehřejte teflonovou pánev. Tortilly na pánvi předehřejte. Stačí cca 20 sekund z každé strany. Když necháte tortilly na pánvi dlouho, ztvrdnou a budou se vám lámat.
Pro přípravu domácího dipu použijte bílý jogurt (nejlépe zrající v kelímku), přidejte sůl, pepř, nadrobno nakrájenou pažitku a lžičku olivového oleje. Jako přílohu můžete použít i vařenou a osolenou kukuřici. Kukuřičný klas vaříme ve vroucí osolené vodě po dobu cca 25–30 minut. Po vyjmutí z vody můžeme ještě dosolit a přidat na ni máslo.
Tipy
Pokud vás trápí alergie na lepek, nezoufejte si, stačí jen nakoupit bezlepkové tortilly (např. kukuřičné), které jsou běžně v prodeji v obchodních řetězcích. Pokud nechcete kupovat bezlepkovou tortillu, můžete tuto ingredienci nahradit rýží (nejlépe rýží basmati).
Varování
Rozhodně nevařte krmnou kukuřici posbíranou na polích. Tento druh kukuřice není pro vaření vhodný. Tato kukuřice nejde uvařit a nikdy není měkká. Navíc není sladká. Pro účely vaření doporučuji zakoupit kukuřičné klasy v obchodě.
Diskuze k článku