Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na kompostování listí | Jak na listovku

17. Listopad 2023
Jak na kompostování listí | Jak na listovku

Jak na kompostování listí | Jak na listovku. Listí nemusí představovat jen úmorné hrabání a problém, kam s ním. Vyhodit nebo spálit? Obojí by byla velká škoda. Z listí totiž můžeme lehce získat velice kvalitní kompost, který je odměnou pro každého zahradníka. Listovka vzniká přirozeným rozkladem listí, je jemná, kyprá a voní lesem. Používá se jako mulč k rostlinám, pro vylepšení půdy v květináčích a jako součást bezrašelinných substrátů pro pěstování rostlin. Jak na listovku?

1

Listovka to je zahradní zemina vzniklá kompostováním listí. Na rozdíl od klasického kompostu zde tlení listí probíhá při nízkých teplotách. Na přirozeném rozkladu listí se kromě vlhkosti podílejí zejména houby, plísně a organismy žijící v půdě. Listovka nezapáchá, naopak voní podobně jako vlahá lesní půda. Nejkvalitnější listovka vzniká z listí dubu a buku, lze na ni však použít téměř všechno listí i tolik neoblíbené listí ořešáku. Vyhýbáme se listům napadeným chorobou a listům s ostny a trny (mahonie, cesmína).  Kvalitní substrát získáme obvykle až za dva roky, po roce jsou však listy již téměř rozpadlé a lze je použít například jako mulč nebo je můžeme zapracovat do půdy při podzimním rytí.

2

Listí kompostujeme samostatně na stinném místě. Použít můžeme klasický kompostér nebo třeba plastové pytle, do kterých listí nasbíráme a poté je propícháme, abychom vytvořili odtokové otvory.  Pro větší objem listí můžeme postavit dřevěnou ohradu, případně můžeme hromadu ohradit králičím pletivem, abychom zabránili rozfoukání listí větrem. Pokud naspodu ohrádky ponecháme zhruba 20 cm vysoký a metr široký otvor, může hromada listí v klidné kout zahrady představovat zimní úkryt pro užitečné ježky.

3

Houby a plísně pracují efektivně pouze při dostatečné vlhkosti, proto je velice důležité pravidelné prolévání vodou. Množství kyslíku, který urychluje proces tlení, můžeme zvýšit provzdušněním vidlemi. Tvorbu listovky lze urychlit nadrcením listí zahradní sekačkou. Zrání probíhá lépe, pokud na dně kompostéru odstraníme drny a listí bude mít přímý kontakt s půdou. K urychlení slouží také naočkování téměř zralým kompostem, rostlinným zákvasem nebo zkvašeným drůbežím trusem.

4

Listovka je nenahraditelným materiálem pro pěstitele, kteří se s ohledem na přírodu vyhýbají využívání rašeliny. Rašelina se těží z rašelinišť, kde vznikala milióny let. Mladá listovka je mírně kyselá, později je její reakce neutrální. Dokonale zkompostované listí vytvoří jemný, sypký a lehký substrát, který se hodí zejména pro pěstování rostlin v nádobách, ale i uplatní se i na záhonech a svědčí také keřům plodícím drobné ovoce.

Autor: Mef
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vyrobit rychlý kompost za 18 dní
Jak vyrobit rychlý kompost za 18 dní
Jak vyrobit rychlý kompost | postup. Kompostování organických zbytků jak z kuchyně, tak i ze zahrady, je skvělým způsobem jak získat přírodní hnojivo…
Jak se zbavit listí | rady
Jak se zbavit listí | rady
Jak se zbavit listí | rady. Podzim je krásný měsíc plný barev. Stromy mění svůj kabát a odhazují nepotřebné lístky. Nicméně je odhazují i do blízkosti…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.